Navigace: Úvod » Vývojáři aplikací » TOP česká vývojářská studia: CLEEVIO

TOP česká vývojářská studia: CLEEVIO

TOP česká vývojářská studia: CLEEVIO

Ačkoli se CLEEVIO dlouho celkem míjelo s Androidem, dnes už se soustředí také na nejdynamičtější z mobilních operačních systémů.

K mobilním aplikacím se dostali skrze webová řešení a ačkoli nepatřili k průkopníkům, jejich služeb už využilo spousta významných domácích i zahraničních klientů. Na naší tradiční sadu otázek odpovídal ředitel společnosti Lukáš Stibor.

Jak dlouho už vyvíjíte pro telefony (tablety) a jaká byla situace, když jste do oboru vstupovali?
CLEEVIO jako takové vzniklo v roce 2008, ale už předtím jsme se pohybovali na internetu a dělali různé věci. Ze začátku weby, později Java hry a následně mobilní aplikace. Taková naše první věc, kterou jsme udělali, byla Java hra Los Rakeťák pro Nokii, který si myslím byl velice úspěšný! Tuším, že to bylo v roce 2009 a od roku 2010 jsme do mobilních aplikací vice šlápli – do té doby jsme dělali i weby, ale od 2010 se zaměřujeme primárně na mobilní hry a aplikace.

Jelikož programujete také pro iOS platformu, jak byste ji porovnali z pohledu vývojářů s Androidem. Jaké jsou výhody a nevýhody Androidu?
Výhodou Androidu je volnost, kterou nám dává. Na rozdíl od iOS nejsme svázáni spoustou pravidel, které se k aplikacím vztahují. Zároveň aplikace, které publikujeme na Play Store, nemusí procházet zdlouhavým schvalovacím procesem, takže jsme schopni pružněji reagovat a vydávat nové verze aplikací. Nevýhodou je jistá roztříštěnost platformy. Ze strany Googlu nejsou definované minimální požadavky na zařízení, takže se na trhu nachází stovky různých zařízení, která se mezi sebou diametrálně odlišují – mají různé rozlišení displeje, různý výkon hardware, rozdílné verze operačního systému. Z toho důvodu je nutné optimalizovat aplikace pro různé mobilní telefony. iOS je v tomto mnohem jednotnější platforma a taky má centrální distribuci aktualizací operačního systému, takže je možné se v aplikacích více spoléhat na poslední novinky v systému.

Zkuste prosím uvést v procentech poměr, kolik aplikací vyvíjíte pro iOS, Android a popř. další platformy?
V poslední době děláme většinu aplikací pro obě hlavní platformy – iOS, Android, takže je to 50 na 50. Dříve jsme dělali hodně pro Symbian, protože jsme vykrývali lokální poptávku. Pro Symbian jsme dělali například aplikaci pro Becherovku Mixnito nebo Slevomat. Máme také zkušenosti s vývojem pro méně rozšířené platformy – např. Blackberry nebo MeeGo.

Jaká z vašich Android aplikací pro vás byla největší výzvou a proč?
Největší výzvou je asi projekt, který jsme začali realizovat v listopadu, a bude spuštěn v následujících týdnech. Jde o aplikaci pro klienta, jež má webovou, Android, iPad a iPhone verzi. Jedná se o velice komplexní aplikaci, v které jsme řešili synchronizaci dat, off-line režimy a spoustu dalších problémů.

CLEEVIO

Rok založení: 2008
Reference
http://www.cleevio.cz
Facebook
Twitter

Jaké jsou možnosti expanze z českého prostředí? Máme u nás dost schopných programátorů?
Řekl bych, že možnosti jsou slušné. Česká Republika má výhodnou pozici v centru Evropy, máme u nás šikovné lidi a jsme cenově konkurenceschopní. Dobrých programátorů je vždy nedostatek, ale situace se pomalu lepší. Máme tady několik vysokých škol, kde se dají najít schopní programátoři. Zároveň se na nich začínají otevírat kurzy, které se vývojem mobilních aplikací zabývají, což nám dává příslib do budoucna.

Má české prostředí z vývojářského hlediska nějaké své specifikum?
Specifikum je dané místním trhem. V ČR měla vždy silnou pozici Nokia, kterou si zachovává dodnes. Proto je zde nejrozšířenější Symbian, jež v západní Evropě téměř nenajdeme. Zároveň je zde větší penetrace Android zařízení, což je dáno jejich cenou. Naši operátoři nabízejí na iPhone minimální dotace a lidé si je tak nemohou dovolit.

A co český trh s aplikacemi obecně – liší se něčím od globálního?
Trh je menší, ale nemyslíme si, že by se zásadně odlišoval.

Nepodvazuje rozvoj trhu s aplikacemi nepřímo přístup českých mobilních operátorů? Myslíme především nekvalitní a předražené datové služby.
Přístup našich operátorů má na rozvoj trhu zajisté negativní vliv. Pokrytí Česka rychlou datovou sítí je často horší než ve východní Evropě. Zároveň operátoři uplatňují přísné FUP limity, které zabraňují využívat mobilní aplikace naplno. Doufáme, že právě probíhající aukce kmitočtů pro LTE sítě tuto situaci pomůže změnit a na náš oligopolní trh vstoupí nový hráč, který rozčeří stojaté vody podobě, jako se to povedlo ve Francii nebo Polsku.

Kam si myslíte, že se bude vyvíjet trh s Android aplikacemi?
Z našeho pohledu půjdou Android aplikace cestou kvality. Pozitivní krok učinil Google, když spolu s Androidem ICS vydal design manuál, který snad povede k větší jednotnosti aplikací. Zároveň Android již není platforma geeků, kteří jsou ochotni více experimentovat. Uživatelé začínají požadovat aplikace z hlediska UX a funkčnosti minimálně stejně kvalitní, jako jsou ty pro iOS.

Jde postavit funkční byznys na vývoji aplikací přímo pro koncové uživatele nebo je nutnost vyvíjet na zakázku?
Myslím si, že možné to je, ale je k tomu potřeba obrovské štěstí a taky určitý kapitál, protože mobilní aplikace nejsou nejlevnější. Na trhu panuje velká konkurence, takže je potřeba, aby taková aplikace hned po spuštění obsadila první místa na globálních žebříčcích. Z toho důvodu většina firem vyvíjí aplikace na zakázku. To jim zajistí potřebný kapitál, který mohou vkládat do vývoje vlastních aplikací a zkoušet, jestli na trhu neprorazí. Třeba budou mít to zmiňované štěstí.

Myslíte si, že je udržitelné, aby vedle sebe stály tři (respektive více) mobilních operačních systémů?
Řekl bych, že tři platformy je maximum, které lze dlouhodobě považovat za udržitelné. Pro nás vývojáře to znamená komplikace, protože jednotlivé systémy jsou vzájemně nekompatibilní a aplikace se musí vyvíjet pro každý zvlášť. Ale z pohledu uživatele je tato rozmanitost výhodou, jelikož dává možnost volby a zároveň motivuje jednotlivé hráče na trhu neustále inovovat a posouvat možnosti platforem dále. Je to lepší, než kdyby byla jedna dominantní platforma a trh stagnoval.

UPDATE: Na základě podnětů jsme se rozhodli rozšířit českou část TOP studií. Příští týden budeme pokračovat dalšími a také s aktualizovanou sadou otázek.

Komentáře (7)

 • Ondřej

  „To je konec české části rozhovorů se zástupci TOP studií“? To si teda nemyslím :) Zapoměli jste na větší hráče než je Cleevio, nic ve zlém samozřejmě ;-)

  Odpovědět
 • REx

  To Ondřej: O větších hráčích tady už zmínka byla ne? Minimálně InMite a ULikeIT

  Odpovědět
 • Ondřej

  Já vím, že tento seriál představil již dříve Inmite a uLikeIT, ale já reagoval, že se jedná o konec rozhovrů s českými studii, protože v ČR jsou větší studia, která nebyla prezentována a jsou rozhodně známější mezi veřejností díky aplikacím.

  Odpovědět
 • Jan

  Už žádné reakce, že by jen propagece určitých studií? :P

  Odpovědět
  • RadekLondin

   Oslovujeme další studia, abychom seriál rozšířili. Přineseme novou sadu otázek. Není důvod k paranoie, protože když vybíráte, vždycky se ozve spousta hlasů „chybí tenhle, a proč tenhle a ne tamten…“

   Odpovědět

Komentovat

Nahoru