Navigace: Úvod » Telefony » Telefon z druhé ruky: Motorola Milestone

Telefon z druhé ruky: Motorola Milestone

Telefon z druhé ruky: Motorola Milestone

Motorola Milestone byla ve své době výrobcem označena jako telefon bez kompromisů. Čas ukázal, že to nebyla pravda, ale telefon to rozhodně špatný není.

Dnešní článek přináší na náš web nový nepravidelný seriál článků určených pro uživatele, kteří kupují telefony z druhé ruky. Budeme se snažit objektivně zhodnotit telefon pohledem dnešní doby, podívat se na vady přístrojů, které odhalil čas a utvořit si obrázek o tom, jestli má telefon vůbec cenu kupovat. Rádi bychom také zpětnou vazbu od uživatelů, kteří daný telefon dodnes užívají či užívali a jejich stručné zhodnocení do komentářů. Dnes tedy o Motorole Milestone.

Motorola Milestone patřila mezi první přístroje s OS Android disponující výsuvnou HW klávesnicí v klasickém provedení vyklápěním do boku. Telefon byl k dispozici ve dvou verzích. Jako Milestone určený pro Evropu, druhé označení pro USA bylo Droid. Rozdílů bylo málo, byly však vcelku podstatné. O tom ale až později.

Vzhled

Telefon nebyl žádný střízlík. Jeho rozměry 60 x 115,8 x 13,7  mm spolu s vyšší vahou 165 gramů jsou nadprůměrné hodnoty na to, že telefon disponuje rozměrem o úhlopříčce „pouhých“ 3,7″ palce. Na konstrukci telefonu se nešetřilo a využívala hojně kovových materiálů. Z kovu byl vyroben kryt baterie, rám, samotný výsuvný mechanismus nebo rámeček celé čelní části s displejem. Díky tomu je telefon nadprůměrně pevný a kvalitně zpracovaný. Samotný mechanismus vyklápění patří mezi etalon mezi vyklápěčkami a zajišťuje trvanlivost a správný chod i po mnoha měsících užívání. Kovový rámeček čelní části je vynikající indikátor toho, kolik toho má telefon za sebou. Časté oděrky znamenají, že se s telefonem předchozí majitel nemazlil. Dotyková vrstva displeje je kryta odolným sklíčkem Gorilla Glass, které dobře odolává hlubším škrábancům.

Výbava

Telefon disponuje netypickou čipovou sadou od Texas Instruments s ARMv7 procesorem OMAP 3430 o frekvenci 550 MHz doplněným velice slušným grafickým náčiním POWERVR SGX SGX530. Tento procesor (ač se svojí frekvencí nezdá) svým výkonem strčí své ARMv6 sourozence od Qualcommu hravě do kapsy a i při základním taktu mnoho neztrácí na hojně využívanou první verzi procesorů Qualcomm Snapdragon užitou například v HTC Desire. Procesoru sekunduje RAM paměť o slabé kapacitě 256 MB, která sráží celkový výkon přístroje do dnes již průměrných hodnot. Vnitřní paměť ROM o kapacitě 512 MB (z toho 256 MB pro uživatelské aplikace) není také nikterak fascinující kapacita a při užívání se uživatel jistě setká s přesunem aplikací na paměťovou kartu.

Jak již bylo řečeno, telefon disponuje 3,7″ displejem s technologií multitouch. Potěší velice dobré FWVGA rozlišení (854 x 480 pixelů), nicméně podání barev je dnes v hlubinách průměru, protože se jedná o běžný TFT LCD displej. Pod displejem nalezneme čtveřici senzorových kláves s dobrou funkčností, některým uživatelům však může vadit nalepení tlačítek těsně pod displej. Nad displejem telefon disponuje indikační LED diodou. Když jsme u diod, zajímavým prvkem je umístění druhé bílé LED diody u konektoru napájení, její funkcí je indikace napájení. Zajímavý detail.

Velkou část zadní strany okupuje kryt baterie. Který, ač je plechový, se neodírá takovým způsobem, jako například u přístrojů HTC. Dále zde nalezneme čočku 5 MPix fotoaparátu s autofocusem, který podává průměrné výsledky. Zajímavostí je dvojice přisvětlujících LED diod, které dokáží scénu osvítit více než dostatečně. ¨

Svojí kapitolou je HW klávesnice, která se rozhodně nepovedla. Tlačítka jsou prťavá, s nízkým zdvihem a díky uchycení do jednoho bloku se na telefonu dobře nepíše ani po několika týdnech sžití. Překvapí velikost kurzovových kláves, které bohužel nevyužijete tak, jak jsou velké. Nicméně tento fakt ocení hráči na emulátorech, zde je kurzorový kříž parádní.

 

Celkově vzato, telefon je i dnes slušně vybaven (až na paměť RAM) a mnohým jeho výbava postačí. HW klávesnice je zde spíše do počtu a mnoho uživatelů Milestone na telefonu píše klasickým způsobem prostřednictvím dotykového displeje.

Software

Nejaktuálnější verzí OS Android vydanou výrobcem pro Milestone je 2.2 Froyo, což je systém za svým zenitem. Avšak nenáročným uživatelům pro běžný chod postačí. Android u modelu Milestone je ještě z doby před prostředím Blur, tedy v poměrně čisté formě bez výraznější nadstavby výrobce.

Kdo chce užívat na telefonu custom ROM, situaci má značně stíženou. Zde se vracíme k zásadnímu rozdílu mezi Droidem a Milestone. Droid byl v USA tzv. pure Google produktem, což znamená odemčený bootloader pro možnost nahrávání upravených kernelů systému. Milestone je o tuto vlastnost ochuzena a tím pádem všechny uživatelské ROM pracují s archaickým původním kernelem od výrobce. Tím pádem kvalita custom ROM je v porovnání s konkurencí slabá a ani počet vývojářů není přiliš velký. Neoficiální port ICS pro Milestone sice je k dispozici, nikdy ale nebude plnohodnotný a ani Gingerbread bez možnosti úprav kernelu je nemastný, neslaný.

Užití telefonu k náročnějším aplikacím a hrám značně svazuje nízká paměť RAM, díky jejíchž nedostatku se někdy přístroj chová nestabilně. Celkově si ani fanoušci uživatelských ROM s Milestone příliš neužijí.

Dostupnost a cena

V době prodeje Milestone neměla Motorola v České Republice oficiální zastoupení a defakto se sem modely dovážely jako šedý dovoz. Z tohoto důvodu počítejte s neoficiální zárukou, pokud po bazarech nalezneme přístroj se záručním listem. Milestone byla i v nabídce operátora O2, bezproblémové kousky se zárukou hledejte tedy se záručním listem operátora.

Co se týče ceny, pohybuje se v rozmezí 3000 – 4000 Kč dle stavu, záruky a dodávanému příslušenství. V této cenové hladině nalezneme i výkonnější přístroje s lepší podporou a HW klávesnicí. Namátkou například přímá konkurence v podobě HTC Desire Z nebo mnohem mladší Sony Ericsson Xperia Mini Pro s plánovanou oficiální aktualizací na Ice Cream Sandwich.

Resume

Celkově vzato je Milestone rozporuplný přístroj. Mezi jednoznačné klady patří vynikající zpracování přístroje s mimořádně kvalitní výsuvnou konstrukcí, která drží i na velmi starých kouscích. Ocenit také musím žádné hlášené výrobní vady či nedokonalosti. Na druhou stranu je 256 MB paměti RAM dnes žalostně málo a komunita pomalu, ale jistě uvadá. Nepotěší také poměrně vysoká bazarová cena daná nepříliš velkým rozšířením modelu.

Komentáře (3)

  • oli

    useless review alebo co to je

    Odpovědět
  • Fabian

    Me to nahodou docela uzitecne prijde. Po tom, co se dlouho zadny Android telefon s hw klavesnici neobjevil a vyrobci od toho spis upousti (viz nedavne prohlaseni HTC), porad vice premyslim nad koupi napr. HTC Desire Z z druhe ruky. Jeho recenzi, jak obstoji v dnesni dobe, bych klidne uvital.

    Odpovědět

Komentovat

Nahoru