Navigace: Úvod » Návody » Principy flashování ROM: recovery

Principy flashování ROM: recovery

Principy flashování ROM: recovery

Recovery je nezbytnou činností každého uživatele, který má co dočinění s custom ROM. Druhý článek z našich principů si tedy rozhodně zaslouží.

Před týdnem jsme si ujasňovali, jak správně flešovat telefon, aniž bychom svému kapesnímu kamarádu nějak neublížili. Dalším stupínkem je aplikace recovery, bez které tu custom ROM prostě do telefonu nedostaneme. Samotnému recovery jsme se na našem serveru již několikrát věnovali, dnešní procházku si tedy uděláme interaktivnější s linky na dřívější články, které ale neztrácejí nic ze své aktuálnosti.

Co to je

Pro začátek opět troška teorie. Recovery může sloužit jako jakási alternativa bezpečnostního mechanismu typu BIOS na osobní počítačích. Můžeme vyvádět s telefonem psí kusy, pokud se ale dokážeme dostat do recovery režimu, stále jsme v klidu a telefon lze dostat do původního stavu. Recovery je součástí vnitřního software telefonu, nejedná se tedy o součástku umístěnou někde na základní desce, jako to je u počítačů. Z toho vyplývá, že ani recovery není všemocné.

Recovery je režim telefonu, který je zaváděn při bootu telefonu, většinou tedy spolu s kernelem systému. Z toho vyplývá fakt, že se spouští ještě dříve, než samotný systém Android. Což znamená, že díky recovery můžeme se samotným systémem provádět mnohé operace, které za samotného chodu nejsou možné. Což je výhodné nejen pro instalaci všemožných ROM, ale také pro případné řešení problémů. Prostě takový malý androidí BIOS, který ale toho umí mnohem více, než BIOS u počítače.

Jak již bylo řečeno, s recovery můžeme instalovat ROM, zálohovat a obnovovat celý stav telefonu a systému či telefon jednoduše a na pár kliků dostat do čistého stavu. Kompletní možnosti spolu s malým manuálem, kde co je schováno, naleznete v dřívějším článku. Díky tomu, že recovery je alternativní možností bootování telefonu, je nutné držet kombinaci tlačítek po startu, pokud se do něj chceme dostat. Bohužel tuto kombinaci má každý telefon jinou.

Není recovery jako recovery

Existuje mnoho typů recovery, některé přístroje disponují velice odhlečenou verzí dokonce už od výroby (například vybrané přístroje Samsung nebo výrobky čínské provenience). Nejčastěji se však setkáme s recovery označovaným jako ClockworkMod (označované také jako CWM). S jeho logem jste se určitě setkali.

Jedná se dnes už o běžný formát, který je portován na všechny nové přístroje. U starších přístrojů Sony Ericsson nebo Motorola se můžeme setkat se staršími verzemi recovery, které ale nejsou s balíčky pro CWM kompatibilní (jmenovitě například xRecovery nebo Androidian). Může za to scriptování. Tímto se pomaličku dostáváme k největší výhodě recovery. A tou je instalace vlastních balíčků s čímkoliv.

update.zip

Recovery je ideální nástroj pro flashování vlastních balíčků v klasickém „zabaleném formátu“ .zip. A ty mohou obsahovat cokoliv, běžně se setkáváme s dvojicí takovýchto balíčku. První obsahuje celý obsah vnitřní paměti a zpravidla bývá označován jako custom ROM.

Druhý obsahuje pouze některé součásti, tedy pouze modifikuje a nenahrazuje celý obsah vnitřní paměti telefonu. Tyto balíčky obsahují různé modifikace pro již zavedený systém. Většinou slouží k instalaci systémových aplikací a modifikací.

Pokud si balíček detailněji rozpitváme, tak se skládá z dvojice stejně důležitých částí. Samotného obsahu a postupem, co recovery s tím balíčkem má dělat. Tento obsah je skryt pod  hlavní složkou META-INF a po rozklikání hlouběji nalezneme dvojici souborů updater-script a update-binary. Tato dvojice obsahuje instrukce k tomu, jak má recovery s balíčkem pracovat. Tedy co mazat, spouštět, připojovat, odpojovat apod.  Zbytek v balíčku (typicky schován ve složce /system) jsou samotné soubory, které se většinou jen kopírují do vnitřní paměti a nastavují se jim příslušná práva pro správný chod. Nic víc se s nimi neděje.

Toť všechny důležité infomace pro představu běžného smrtelníka, co to recovery vlastně je. Na konci článku jsme nakousli samotnou strukturu balíčků pro aplikaci v recovery. Za týden se nejenom jim budeme věnovat detailněji.

Komentovat

Nahoru