Navigace: Úvod » Příslušenství » Philips Fidelio – dokovací reproduktory pro Android

Philips Fidelio – dokovací reproduktory pro Android

Philips Fidelio – dokovací reproduktory pro Android

Společnost Philips před několika týdny představila novou řadu dockovacích reproduktorů pro smartphony, které mají dle slov výrobce přinášet „špičkový zvuk ve stylovém provedení“. Řada s označením Fidelo přináší hned 28 různých modelů dokovacích systémů a nám se do redakce dostaly dva z nich – Philips Fidelo AS351 a Philips Fidelio AS141. Jak si tyto doky stály během testování? Tak na to se můžete podívat v následující recenzi.

Philips Fidelio AS351

Jednoduchý dokovací reproduktor, který na první pohled zaujme svým povedeným designem a procentuelním využitím plochy přímo pro reproduktory, se na internetu prodává za přibližně 3000 Kč. Pojďme se podívat, co tento dok dokáže.

Na přední straně nalezneme trojici tlačítek, pomocí kterých velice pohodlně a účelně dokážeme zařízení ovládat. Nachází se zde tlačítko pro vypnutí/zapnutí a dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti doku. Všechna tlačítka jsou podsvícena. Je zde i indikační dioda, která nás upozorňuje na to, zda je některé ze zařízení připojeno přes Bluetooth.

Hlavní části přední strany docku jsou pak již zmíněné reproduktory, které pokrývají téměř celý předek. Na přední straně pak nalezneme ještě posuvný USB dok pro připojení smartphonu. Na zadní straně pak nalezneme vstup pro napájecí konektor, USB vstup pro napájení dalšího zařízení a 3.5mm vstup pro připojení audiokabelu.

Veškerá komunikace mezi smartphonem (tabletem) a dokovací stanicí probíhá pomocí Bluetooth rozhraní. Vše funguje velice jednoduše a rychle, není zde žádný problém. Naprosto nepochopitelné je pak ale nevyužití USB rozhraní, které zde slouží pouze jako napájecí konektor pro smartphone. Je škoda, že si výrobce nenašel i nějaký další způsob využití, třeba právě komunikace s telefonem. Jistě by to nejeden zákazník ocenil.

Zajímavostí je to, jakým způsobem je tento USB konektor řešen. Vedle samotného kovového microUSB totiž disponuje zařízením ještě dvojicí podpěr, které můžete podle vlastní vůle zdvihat a snižovat. Nezáleží tak na tom, zda má váš smartphone umístěný USB konektor na straně nebo vespod zařízení, vždy si za pomoci těchto dvou podpěr naleznete optimální polohu, během které je váš telefon pohodlně usazen v kolébce. Napájecí USB konektor je umístěn na jakémsi posuvném řemenu, díky kterému si můžete zařízení posunout přesně tam, kde vám bude vůči doku vyhovovat nejvíce.

Plusem, kterým se může tato dokovací stanice pochlubit, je možnost fungování i na baterie. Nejedná se sice o věc, kterou by využívala velká část zákazníků, rozhodně však tato možnost nebude nikomu překážet. Pro fungování přístroje budete potřebovat čtyři AA baterie.

Celá série Fidelio se snaží o co nejpůsobivější design a v případě AS351 se to společnosti Philips jednoznačně podařilo. Dokovací reproduktor je opravdu nádherným kouskem zařízení a je radost ho mít na stole, nočním stolku či někde na skříňce. Jednoduše se hodí kamkoliv a za vzhled provedení si Philips Fidelio AS351 jednoznačně zaslouží pochvalu.

Se zvukem je to pak už o něco horší. Philips je sice značkou, která se vývojem hudebních zařízení zabývá již dlouhá desetiletí, zde však tlačila možná až příliš na design, přičemž na kvalitu zvuku zapomněla. Během přehrávání si všimnete velice nevýrazných basů, což je u reproduktorů o podobné velikosti opravdu škoda. Vše naštěstí zachraňují kvalitní výšky, které sice nejsou nijak extrémně průzračné, ale pěkný požitek z hudby vám přinesou. Celkový dojem v kombinaci s nedotáhnutými basy je však silně pokulhávající.

 

Philips Fidelio AS141

Na rozdíl od předchozího modelu se tentokrát jedná o víceúčelové zařízení. Philips Fidelio AS141 totiž může fungovat nejen jako reprosoustava pro smartphone či tablet, ale také jako rádio a budík. Na vše je připravena a odpovídá tomu i podoba samotného zařízení. Dokovací stanice se na internetových obchodech prodává od 2500 Kč.

Na přední straně tentokrát nalezneme hned o několik věcí více. Dominantou přední strany je displej, na kterém jsou velké zelené hodiny a řada indikačních diod. Ty informují uživatele o nastavených budících, připojení smartphone přes Bluetooth a zdroji zvuku. Vše jednoduše a přehledně. Navíc můžeme jas tohoto displeje nastavit hned ve čtyřech mírách intenzity, nemusíte se tak obávat, že by vás na nočním stolku velký displej obtěžoval silným světlem.

Další věcí na přední straně je stejný USB dok, jaký jsme nalezli na předchozím modelu AS351. Jedná se o naprosto stejný dok, který nalezneme na většině zařízení se série Fidelio. Dominantou přední strany jsou – stejně jako u předchozího modelu – samozřejmě reproduktory. Ty jsou v tomto případě ještě větší než u modelu AS351 a zabírají téměř tři čtvrtiny přední strany.

Na horní hraně nalezneme řadu tlačítek pro ovládání dokovacího reproduktoru. Je zde tlačítko pro výběr zdroje hudby, tlačítka pro ladění rádiové stanice, dvě tlačítka pro nastavení budíku, obrovské tlačítko „SNOOZE“, které slouží jak k odložení budíku, tak k regulaci světla předního displeje, kolébku pro výběr přednastavených radiových stanic, tlačítko pro nastavení časovače vypnutí a tlačítko „PROG“, kterým se ukládají radiové stanice, případně nastavuje čas.

Na zadní straně pak nalezneme vstup pro napájecí konektor, 3.5mm vstup pro externí zdroje hudby a dva posuvníky pro nastavení zdroje hudby během buzení budíků. Stejně tak ze zadní stěny vystupuje anténa pro rádio.

Stejně jako u předchozího modelu i tentokrát s telefonem stanice komunikuje pomocí Bluetooth. Díky této komunikaci nejenže dokáže přehrát požadovanou hudbu, ale i dokáže nastavit čas podle toho, jaký čas máte na svém mobilu. Jestliže tedy připojíte smartphone ke stanici, nemusíte se o nastavování času starat. USB konektor je zde také pouze k účelu napájení telefonu.

Rádio funguje asi takovým způsobem, jakým byste si představovali, a není na něm nic zajímavého. Jinak je tomu u budíků, u kterých si můžete – jak jsem již výše naznačil – vybrat zdroj hudby během buzení (u každého ze dvou nastavitelných budíků zvlášť). Stejně tak lze nastavit dva zcela jiné časy buzení, nebude tak problém nastavit budík pro dva lidi, kteří vstávají v různou dobu.

U modelu Philips Fidelio AS141 to není s designem tak slavné, jako u modelu AS351. Tentokrát se jedná o škatulku, kterou byste si rozhodně nikam nevystavili. Ano, otázka vzhledu je ryze subjektivní záležitostí, rozhodně se však dle mého názoru design této stanice nepovedl tak, jako u modelu přechozího.

Se zvukem je to pak naprosto jiné. Basy jsou v tomto případě vzhledem k velikosti zařízení velice dobře zvládnuté a příjemně dokreslují výšky. Ty naopak nejsou příliš slavné a rozhodně si s nimi naplno neužijete poslech hudby tak, jak byste si představovali. Ideální by bylo, kdyby se vzaly basy z tohoto modelu a výšky z předchozího. Vyšel by pak výborný zvuk, takto je vše bohužel někde napůl cesty a radost byste neměli ani z jednoho.

Aplikace Songbird

Společným znakem pro všechny dokovací reproduktory řady Fidelio je aplikace, která je – alespoň podle Philips – přímo určená pro bezproblémovou komunikaci se zařízením. Jedná se o velice jednoduchou hudební aplikaci, která nenabízí prakticky nic zajímavého.

Jestliže jste se někdy setkali s nativním přehrávačem Androidu, nenarazíte zde na nic nového – playlisty, řazení podle různých vlastností a přehrávání. V komunikaci se stanicí vám tato aplikace pomůže stejně, jako jakýkoliv jiný přehrávač hudby. Jediným bonusem oproti ostatním přehrávačům je jednoduchá provázanost s Facebookem a Flickerem, díky kterému můžete dát rychle vědět všem přátelům, co se vám líbí.

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Shrnutí

Jestliže se rozhodujete o tom, že si koupíte nějaký pěkný dokovací reproduktor pro svůj smartphone, pořádně si to rozmyslete. Do redakce se nám dostaly nejnovější modely od společnosti Philips a bohužel na nás neudělaly takový dojem, který bychom od zařízení z této cenové relace očekávali. Jeden za 2500 Kč, druhý za 3000 Kč. Za tyto peníze bychom doufali v to, že se dočkáme velice povedeného zařízení, které potěší zejména svým zvukem. To se bohužel ani v jednom případě nestalo. Design byl u modelu AS351 velice příjemný, ovládání a funkčnost také, ale za tři tisíce to jednoduše nestálo. Kdyby se podobné doky prodávaly za polovinu, už by se o nich možná dalo přemýšlet. Takto si bohužel budeme muset počkat až na novou řadu, třeba nás potěší více.

Komentáře (1)

  • ...No...Name...

    No konečně nějaká drahá hračka pro Androidy…já do té AS141 nebo 111 snad asi půjdu :) Cena je sice trochu vyšší, ale když vezmu že to v sobě „slučuje“ několik zařízení, není to až tak špatné

    Odpovědět

Komentovat

Nahoru