Navigace: Úvod » Návody » MD5 checksum: k čemu to je?

MD5 checksum: k čemu to je?

MD5 checksum: k čemu to je?

Mnozí uživatelé přístrojů, do kterých nahrávají různé modifikace či custom ROM, se jistě setkali s jakousi podivnou změtí znaků uvozenou zkratkou MD5. Co tedy je a k čemu to je dobré?

MD5 (celým jménem Message-Digest Algorithm) je 128-mi bitový kód znaků (proto je tak dlouhý), který vznikne hashováním souborů (kódu, textu,.. prakticky čehokoliv), jakýsi kontrolní součet. Díky promyšlenému algoritmu je tento kód defakto jedinečný pro každý soubor se svým specifickým obsahem. Konkrétně se udává, že pravděpodobnost stejného MD5 součtu u různých souborů je až 2,9^-38, teda opravdu velmi malá:).

K čemu to je tedy dobré v praxi? MD5 se užívá ke kontrole korekně staženého souboru s custom ROM, kernelem či jinou úpravou. Pokud kontrolní MD5 součet vámi staženého souboru odpovídá součtu uvedeném ve zdroji, tak máte jistotu o tom, že soubor je stažen správně a není v něm chyba vniklá při přenosu dat. Máte tedy jistotu, že nebricknete či jinak nepoškodíte přístroj pouhým špatným stažením souboru z internetu.

 

Kontrola MD5 je tedy doporučovaná, pokud flashujete z internetu stažené součásti, které mohou poškodit telefon (typicky tedy firmware a jádra pro různé flashovací programy, či pro aplikaci fastboot metodou). MD5 staženého souboru můžete zjistit a i porovnat například s pomocí jednoduchého prográmku WinMD5Free, který je k dispozici zdarma. Umí nejenom zjistit kontrolní součet, ale i porovnat se zadaným. Ideální tedy pro naše potřeby. Kdo by se chtél podívat více pod pokličku algoritmu, více informací nalezne na Wikipedii.

Komentáře (1)

Komentovat

Nahoru