Navigace: Úvod » témata » Komentář: Stojí Android na ukradeném kódu?

Komentář: Stojí Android na ukradeném kódu?

Komentář: Stojí Android na ukradeném kódu?

Právě probíhající soudní spor mezi firmami Google a Oracle otevírá mnohé otázky autorského práva. Jak to dopadne?

Jediná věc je jistá, že nic není ani zdaleka jisté. Pokud bychom však otázku položili způsobem „Jsou některé části Androidu postaveny na kódu, který měl být licencován, ale nebyl?“, pak se odpověď dle dosavadních informací jeví spíše jako ANO. Svědčí o tom snahy Googlu o mimosoudní vyrovnání a také výpisy z e-mailové korenspondence, které jsou při soudním líčení předkládány právními zástupci Oracle.  Soud každopádně stojí před mimořádně těžkým rozhodováním. Řeší se totiž základní otázka – může být programovací jazyk předmětem autorského práva? A pokud ano, v jaké míře?

Jak už jsme informovali, celý spor se vede o autorská práva k programovacímu jazyku Java, respektive k některým jeho částem. Ten získal v roce 2010 Oracle svou akvizicí Sun Microsystems a nyní tvrdí, že Google při vývoji OS Android užil některé Java APIs (specifická rozhraní, na něž se může vztahovat autorské právo) bez jejich licencování. Google naopak tvrdí, že se Oracle neadekvátně snaží uplatňovat autorská práva na samotnou myšlenku, nikoli na její konkrétní vyjádření.

Asi hlavním jádrem sporu je virtuální stroj Dalvik, který se v rámci Androidu stará o chod aplikací. Aplikace jsou napsány v dialektu Javy a před instalací na zařízení jsou převedeny z Java Virtual Machine kompatibilních souborů .class na .dex (Dalvik Executable). Google tvrdí, že Dalvik vznikl na zelené louce a nemohou se na něj tedy vztahovat autorské licence, ať už ze standardní nebo open-source verze Javy. Oracle to zpochybňuje. Původně žádal jako odškodnění 6,1 milardy dolarů – takto vysokou částku však soudce odmítl a uložil ji revidovat.

Každý pokračující den soudního řízení přichází obě protistrany s důkazy a prohlášeními (veškeré soudní dokumenty najdete ZDE).  Oracle v kostce tvrdí, že Google při vývoji Androida počítal s tím, že vývojáři, kteří už uměli programovat v Javě, budou pak přirozeně přitahování Androidem a jeho ekosystém aplikací se tak rychleji naplní. Google to nepopírá, ale říká, že pečlivě vybral ty části Javy, které měly volnou licenci.  Pravdou je, že samotná podstata Javy spočívala v její univerzálnosti a principu „naprogramuj jednou, spusť kdekoli“. Vždy proto byla pevně srostlá s open-source komunitou. Jenže Oracle předložil prezentaci, na níž celkem polopaticky ukazuje, že tvůrci Androida kopírovali kód Javy, byli si toho vědomi a tím ještě více fragmentovali už tak dost roztříštěnou Javu (bitva se vede i o vymezení Javy jako programovacího jazyka a platformy).

Uplynulé úterý pak bylo u soudu vyloženě argumentační přestřelkou ajťáků, kteří zasvěcovali soud do tajů Javy – řeč byla hlavně o tom, které z 37 API, kolem nichž se točí soud, jsou pevnou součástí Javy, a na které z nich se vztahuje autorské právo. Soudce William Alsup se ocitnul ve dravých protichůdných proudech technických termínů a definic.

Těžko předjímat, jak se bude soud dále vyvíjet. Jde v přeneseném slova smylu také o bitvu šéfa Oraclu a jednoho z nejbohatších lidí na planetě Larryho Ellisona a CEO Googlu Larryho Page, jelikož oba mluví před soudem na denní bázi. Podstatná však bude síla jejich právnickým týmů.  Oracle si najal těžkou váhu Davida Boiese, který na konci devadesátých let doslova rozcupoval Microsoft ve známém sporu s Ministerstvem spravedlnosti Spojených států amerických – od té doby už nemohl Microsoft implementovat Internet Explorer jako pevnou součást Windows. Ani Google však nijak nezaostává. Sáhnul po Robertu A. Van Nestovi, který už úspěšně hájil třeba Intel nebo Broadcom Corporation a momentálně stojí také na straně HTC, jež se brání před Apple.

Pro Google je to každopádně smutná bitva, protože mu zařízení postavená na Androidu zatím ani zdaleka nepřinášejí takové zisky, jakými by se chtěl chlubit – mezi lety 2008 a 2011 jde o méně než 550 milionů dolarů. Paradoxně mu takřka čtyřikrát větší částky plynou z vyhledávání a přídavných služeb integrovaných smluvně v telefonech a tabletech od Apple. Přitom právě do Androidu investoval ohromné prostředky – a to i nepřímo – třeba nákupem Motoroly za 12,5 miliardy dolarů, aby získal důležité patenty.

Jenže i kdyby Oracle jednoznačně vyhrál (což se neočekává ani ne jednu stranu) a zasadil tím tvrdou ránu ekonomicky nepříliš vitálnímu Androidu, mohlo by to být i pro něj Pyrrhovo vítězství. Jelikož je samotná Java rovněž odvozená ze svých předchůdců a její platforma je nesmírně široká, mohl by se lehko ocitnout na druhé straně barikády jako žalovaný. Sám by tak ochutnal hořkou příchuť precedentu, který sám pomohl ustavit.

SLEDUJETE podrobněji spor Google vs Oracle? Na čí stranu se kloníte a jak ho vnímáte?

Komentáře (1)

  • N6600

    Je to urcite velmi zaujimavy spor. V principe proti Androidu nic nemam, ale nemozem sa zbavit pocitu, ze ho Google vytvoril len ako dalsiu moznost distribucie reklamy. Navyse, Google je znamy tym, ze na patenty a intellectual property velmi nehladi. Preto by som sa necudoval, ak by jadro obsahovalo kusy kodov aj od inych. Namatkovo ma napada Andy Rubin. Ten vytvoril kus este ked bol u Apple. Vzal si ho zo sebou a pouzil, aj napriek tomu, ze ten kod patri Apple a Andy na to pravo nemal.

    Co ma vsak zaujima este viac, ako to s Androidom nakoniec dopadne. Google si kvoli nemu pustil riadne zilou a som zvedavy, dokedy na to bude mat chut a nervy. V extremnom pripade sa nan moze vykaslat, ako na rozne ine sluzby (napr. Wave, Buzz a dalsie).

    Odpovědět

Komentovat

Nahoru