Navigace: Úvod » Aplikace » Instagram: Blbina, které se dá propadnou

Instagram: Blbina, které se dá propadnou

Instagram: Blbina, které se dá propadnou

Fenomén, který dosud používali jen majitelé Apple zařízení je nově k dispozici i pro Android. Po krátkém vyzkoušení přinášíme čerstvé dojmy.

„Tolik povyku pro tohle?“ zeptala se asi nemalá část z více než jednoho milionu lidí, kteří si hned první den po uvolnění stáhli Instagram z Google Play. Zajímavě se také jevily masové vlny nenávisti od uživatelů Apple na sociálních sítích, že jim jejich hračku okupují „androiďácké naplaveniny“. Nemáme zde prostor rozebírat, co tyto reakce prozrazují o sektářské mentalitě jablíčkářů, ale právě postupné sjednocování původně exkluzivních aplikací z obou největších mobilních platforem ukazuje, že tyhle vzájemné půtky jsou čím dál více malicherné… a to včetně androiďáckého zavrhování Instagramu jen pro jeho jablečný původ.

Instagram svým způsobem ztělesňuje svět Apple, z něhož vzešel. Nenabízí žádnou záplavu funkcí ani nastavení, ale co umí, dělá stylově a hlavně maximálně jednoduše.  Ilustruje to už samotná svižná a neotravující registrace, umožňující import přátel nebo i profilové fotky z Facebooku. Ano, Instragram je totiž sociální síť sama o sobě a jeho rozhraní právě Facebook hodně připomíná (principem je zase bližší Twitteru). Nevnímali bychom to však jako zápor, naopak to ještě zjednoduší orientaci uživatelů v prostředí.

Pokud umožníte Instragramu import kontaktů, čeká vás hned na začátku zaplněná jednoduchá foto-zeď – můžete lajkovat a komentovat fotky lidí, které následujete, projíždět nejpopulárnější snímky, sledovat různé tématické kategorie a tagy, hledat nové přátele… Nabízí se legitimní otázka, proč trávit čas na další sociální sítí, když je tady daleko univerzálnější Facebook a další? Odpovědět lze tím, že tohle hnízdečko je prostě specificky obrázkové, a nebo taky  sociální modul Instragramu úplně ignorovat a sdílet rovnou na Twitter, Facebook, Foursquare nebo Tumbrl – a to jednoduše klidně na všechny najednou, včetně popisky či geotagu. Opět rychleji a intuitivněji než ve většině ostatních obdobných aplikací.

Samotné focení se drží úplného základu. Zaostřuje jen na střed, můžete nastavit blesk (vypnout, zapnout, auto) a přepnout na přední kamerku. Další možností je import už pořízené či stažené fotky z galerie. Z větších fotek vám umožní použít jen čtvercový výřez (jeho vytvoření je opět superrychlé), pokud je naopak příliš malá, import neumožní.

Apple vs Android

Rozdíl v základním rozhraní mezi Apple a Android verzí prakticky neexistuje – až na typická návratová tlačítka v horním pruhu iPhonů.
Jablíčkáři však mají výhody při focení – mohou použít filtry i rámečky v reálném čase, navíc je tu blur filtr pro umělé vyvolání hloubky ostrosti. Taky zaostřovat mohou libovolně, nikoli jen na střed. I doladění fotky po vyfocení je o něco instantnější a rychlejší, včetně většího výběru sdílení. Na druhou stranu třeba vyhledávání a některá nastavení jsou na Androidu snadněji přístupná.

Filtry Instragramu v podstatě nastartovaly módu různých retro/lomo efektů a najdete jich tady plnou sadu – vypadají přece jenom o něco lépe než ve většině ostatních mrvítek, respektive nejsou tolik „přepálené“. Vypnout či zapnout můžete i rámeček fotky,  zvýraznit kontrast či otočit snímek na výšku. Po editaci už je na řadě napsání popisky, geotagging (automaticky nabídne dle polohy nebo můžete doplnit) a sdílení až na čtyři již zmíněné sociální sítě najednou. Potěší slušné možnosti nastavení, včetně soukromí či nuceného schválení lidí, kteří vás chtějí špehovat. A to je vlastně všechno. Opravdu nejde a ani nemá jít o plnohodnotnou foto aplikaci typu nedávno recenzované Camera Zoom FX, kde vám však podobné vyfocení, editace a nasdílení zaberou dvakrát tolik času.

Otázkou zůstává, zda Instagram nepřišel na Android trochu s křížkem po funuse. Původní trend se totiž obrátil z cool polohy, až do jedné z nejvíce nenáviděných činností na sociálních sítích. Podle výsledků ankety na serveru MyMemory.com, nejvíce uživatele na Facebooku iritují právě fotky z Instragramu, Hipstamaticu a podobných sdílečů (až poté následují těžké váhy jako přeslazené fotky miminek,  vyšpulené pusy při sebe-focení nebo nudná alba z dovolených).

Každopádně se nelze divit, proč je Instagram takovým fenoménem. Právě jeho instantnost a sexy prostředí, stejně jako historický náskok před konkurencí (v sociálních sítích podstatný), mu dávají výhody, ačkoli existují i obdobné služby jako Mobli, které jsou podobně přitažlivé a přitom komplexnější. Jaký je váš názor na Instagram?

+ sexy sociální modul
+ vše uděláte na pár kliků
+ široká uživatelská základna
+ přehledné a blbuvzdorné
+ už v první verzi rychlé a téměř bez bugů

– příliš omezené možnosti foťáku oproti Apple originálu
– v rychlém sdílení chybí Picassa či Flickr
– jednoúčelové (je to zápor?)

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

 

Komentáře (4)

 • ...No...Name...

  Sexy? Asi každého věc…mně přijdou sexy sexy jiné věci…UI apky to zatím nikdy nebyl :D

  Jinak musím říct, že mě dost pobavily články s vypíchnutými tweety rozhořčených Applařů. Sám mám nainstalováno, ale zatím jsem ještě nevyužil…

  Odpovědět
 • Ivan

  Tak ven s tím – kolik vám autoři Instagramu za tento článek zaplatili? :)

  Odpovědět
 • syn lovce jelenů

  Je rozdíl ve snimku z kvalitního mobilu,a toho nejobyčejnějšího! Přesto je to další sociální síť,plná blboučkých snímečků pitvořících se spolužáků,pampelišek a jiných kýčů :-(

  Odpovědět
 • Concionator

  O to ale někdy jde. Kýč může AKTUÁLNĚ (a nejen to, jak hned doložím) potěšit více než opravdové umění, protože zcela přesně a určitě zasahuje tu správnou strunu. Mně dalo jednou kdesi na pouti nějaké malé dítko z obchůdku bezcenné korálky z plastu, opravdu kýč, ale pro mne mají cenu obrovskou, protože vím, že mi tím chtělo udělat radost. (Nemohl jsem si u nich nic koupit, protože jsem si v autobuse zapomněl peněženku, ale ten hošík to pochopil tak, že peníze nemám… dal mi tedy korálky jako útěchu za moji předpokládanou chudobu; tím pro mne korálky získaly nekončící hodnotu, ba naopak – v časě se zvětšující.) Nebo jen chcete potěšit svou milou jejím oblíbeným motivem…

  Druhá věc je samozřejmě to, že možnost úpravy neznamená NUTNOST úpravy. A většinou čím okatěji upravený snímek, tím větší patlal ho udělal.

  ERGO: Příliš jednoduše a lehkomyslně bych to nezatracoval…

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru