Navigace: Úvod » Návody » AOKP: třetí do party k CyanogenMod a MIUI

AOKP: třetí do party k CyanogenMod a MIUI

AOKP: třetí do party k CyanogenMod a MIUI

CyanogenMod a MIUI jsou zavedené značky pro alternativní ROM do telefonů s operačním systémem Android. AOKP je třetí, zatím velice nenápadnou modifikací pro Android Ice Cream Sandwich.

AOKP, celým jmémen Android Open Kang Project, je nenápadným doplňkem pro surový Android čtyřkové verze. Za celým projektem stojí student Roman Birg a celé to připomíná zrod CyanogenModu jako fanouškovského projektu. Nicméně se nenacházíme v roce 2008 s Androidem 1.6 Donut, ale v roce 2012 s Ice Cream Sandwich.

O co jde? De facto o nic nového. Uživatelé CyanogenModu 7 jistě znají mnohé fíčury a rozšířené nastavení schované v menu CyanogenMod settings. S postupným vývojem a přidáváním funkcí se z CyanogenModu stala vcelku nabobtnalá modifikace, kterou s příchodem nové verze Androidu není tak jednoduché překlopit do plné funkční a bezproblémové podoby CyanogenMod deváté verze. Tuto mezírku vyplňuje právě projekt AOKP.

ROM založené na AOKP jsou totiž holé verze čistého Androidu. Samotná nadstavba je smrsklá v menu Nastavení v položce Nastavení ROM. Po jejím rozkliknutí se dostaneme do submenu samotné modifikace. Po chvilce tápání v novém rozložení funkcí zjistíme, že se v mnohém podobá staré dobré položce CyanogenMod Settings, která je v momentální podobě u CM9 dosti smrsklá a na funkcích ochuzená v porovnáním s minulostí.

  

AOKP umí všechny nejpoužívanější funkce, které známe z CM ROM. Mezi ně určitě patří možnost ovládání widgetů rychlých přepínačů v notifikační liště, ukončení aplikace delším podržením tlačítka zpět, nastavení škálování procesoru. Hudební fanoušci ocení ovládání přehrávače prostřednictvím bočních tlačítek hlasitosti. To už známe, AOKP přináší mnoho inovací a nových nápadů.

Mezi ty nejzásadnější patří možnost umístění jednoduchého panelu počasí do notifikační lišty. Což je funkce, která ušetří jeden widget na obrazovce a účelně využije většinu času prázdné místo na displeji. Taktéž umí zobrazit základní údaje o počasí na obrazovku zámku displeje. Samotný zámek můžeme dále obohatit o aktuální údaje z kalendáře. Modifikace také disponuje vlastním jednoduchým spořičem energie, který se spouští manuálně (například prostřednictvím vypínací obrazovky po delším stlačení tlačítka Power). Modifikace také umí rychle a efektivně měnit hodnotu density či zobrazovat stav baterie formou proužku přes celý displej, jak to známe u MIUI. Zajímavým doplňkem je i možnost rozsvícení LED přisvícení z prostředí uspaného telefonu pouhým delším podržením vypínacího tlačítka. Praktických řešení je v nadstavbě dost.

 

Inovací je celá řada a ROM s prostředí AOKP rozhodně doporučuji k vyzkoušení. Svoji podstatou se vrací ke kořenům CyanogenModu, který není ve své deváté verzi úplně optimálně odlazen. Celý projekt je veden jako Open Source, tedy je k dispozici volně pro další vývojáře. Na hodnocení toho, zda je král mrtev, je stále brzy. Nicméně jeho trůn už nemá tak pevnou půdu pod nohama.

Oficiální stránky projektu AOKP

Komentáře (6)

Komentovat

Nahoru