Navigace: Úvod » Večerní okénko » Večerní okénko: sklo nebo plast?

Večerní okénko: sklo nebo plast?

Večerní okénko: sklo nebo plast?

Dnes se v okénku zamyslíme nad toreadorskou otázkou dotykových telefonů dneška. Sklo nebo plast jako materiál dotykové vrstvy?

Leckdo nad touto otázkou jen mávne rukou a materiál, ze kterého je vyrobena dotyková vrstva na telefonu, neřeší. Když se nad dilematem zamyslíme, zjistíme, že až taková banalita to není.

Výrobci se samozřejmě snaží vyrábět telefony rychle a pokud možno co nejlevněji, zároveň ale chtějí udržet rozumnou kvalitu svých produktů. Toto se týká i dotykových vrstev telefonů. Plastovými dotykovými vrstvami jsou zpravidla osazeny telefony levnější a méně vybavenější, skleněnými výrobky přístroje na druhém konci spektra.

Není sklo jako sklo. Existují mnohé formy a typy, mezi než řadíme i tvrzená skla – nejznámější uveďme Gorilla Glass. Skla jsou oproti plastu o mnoho více odolná vůči poškrábání hrubými předměty, rýhám od klíčů by měla odolat bez škrábanců. Bohužel ani skla nejsou dokonalá a nejsou imunní proti mikroškrábanečkům, kterým se během užívání telefonu nevyhneme. Na první pohled nejsou zřejmá, při detailním pohledu na užívanou vrstvu na ně jistě narazíme.

Plastové vrstvy se sklům vyrovnají jak citlivostí, tak i provedením na omak. Leckdy je složité rozeznat, zda-li telefon disponuje tou nebo onou vrstvou. Plast je mnohem více náchylnější na poškození a škrábance. Pokud telefon hojně užíváte a není u vás jako v bavlnce, koupě některé z folií je na místě.

Vrstvy však nejsou jen o odolnosti vůči škrábancům. Komu z nás telefon nikdy nevypadl z kapsy či jen z ruky na zem. V tom je základní kámen úrazu u skleněných vrstev. Sklo, jak víme, není příliš elastický materiál a pokud spadne na hranu, v jednom kuse většinou nezůstane. To samé platí i u telefonů. Pokud máte telefon, který vám spadne na hranu a má skleněnou dotykovou vrstvu, většinou praskne a zkáza je na světě v podobě pavoučka v místě dopadu. iPhoňáci či leckteří majitelé HTC HD2 by mohli vyprávět. Riziko prasknutí plastové vrstvy při obdobné situaci je o mnoho menší, protože je materiál mnohem více elastický a případné pády většinou končí jen nevzhledným poškozením krytu. Připočtu-li masivní nesmyslné používání lepidel místo starých dobrých šroubků, výměna dotykové vrstvy v dnešních dotykových telefonech není žádná slast.

Právě proto mám raději v kapse telefon s plastovou dotykovou vrstvou, chráněnou navíc kvalitní fólií. Bohužel nasazení tvrzených skel u outdoorových telefonů určených do náročných situací (mezi něž se pády také počítají) poněkud nerozumím. Vy ano?

Komentáře (2)

 • mikrom

  1. gorila glass: http://www.motoroladefy.eu, ale mam TPU pouzdro, tak snad dobry
  2. dragon trail: http://www.youtube.com/watch?v=F92CvRflk18 vypada neznicitelne

  Odpovědět
  • tmk

   Xperii Active jsem si koupila, zatím mám fólii, čekám, až se poškrábe natolik, že jí budu muset sundat. Telefon mi z kapsy padá celkem často a zatím se nic nestalo, i když zpravidla padá „ksichtem“, tedy displejem dolů. Už se taky párkrát koupal.. Po výše zmíněném testu ruskými inženýry se docela těším, jestli se to poškrábe nebo ne. Jinak když vidím ty Samsungáře, jak si telefony strkají do pouzdra a úzkostlivě si to hlídají, ale je jim to prd platný… a já si to můžu nosit s klíčema v kapse a všechno je OK.

   U mě vede sklo s fólií, gorilla glass, či dragontrail :]

   Odpovědět

Komentovat

Nahoru