Navigace: Úvod » Telefony » První dojmy se Samsung Galaxy S Wi-Fi 5.0

První dojmy se Samsung Galaxy S Wi-Fi 5.0

První dojmy se Samsung Galaxy S Wi-Fi 5.0

Samsung v tichosti vyjma oblíbených telefonů řady Galaxy prodává na trhu i zajímavý přístroj Galaxy S WiFi 5.0. Pojďme si ho představit.

Předně je nutné říci, že dnes se nebudeme bavit o telefonu. SGS Wi-Fi totiž není telefon, jedná se o zařízení bez GSM modulu. Samsung ho nazývá přehrávačem, mě přijde model až moc velký na přehrávač a lepší škatulku bych viděl v názvu tablet.

Obsah balení

Po rozbalení přístroje se setkáme s běžným obsahem balení, žádná překvapení se nekonají. Přístroj, USB nabíječka s pevným kabelem, USB kabel a špuntová sluchátka (ty hrají slušně, kvalitou obdobně jako konkurence však na lepší modely sluchátek nestačí). Pár papírů navíc a toť vše. Osobně se mi líbí provedení nabíječky, díky pevnému kabelu nemusíme stále manipulovat s kabelem, který je v balení samostatně. Pro úplnost, nabíječka disponuje výstupním proudem 0,7 A, což je jakýsi standard. Za vyšší hodnotu bych se nezlobil.

 

Design

Samsung Galaxy S Wi-Fi 5.0 je zajímavým křížencem modelové řady Galaxy. Z modelu Note si vzal rozměry a design, vnitřnosti jsou z Galaxy S a z low-endových modelů si vypůjčil fotoaparát. Pokud nemáte zkušenosti s některým z tabletů, jedná se o velmi velký přístroj s rozměry 78 x 141 x 11 mm a vahou vcelku rozumných 182 gramů. Tablet disponuje rozměrným 5″ palcovým displejem s WVGA rozlišením, což by někomu mohlo přijít málo, dle mne je ale rozlišení displeje dostatečné. Displej je kryt skleněnou kapacitní dotykovou vrstvou s podporou multitouch (umí snímat až 4 prsty, s křížením nemá problém). Design přístroje plně koresponduje s řadou Galaxy, pro milovníky značky Samsung nepřekvapí, ty ostatní nenadchne.

 

Tablet navenek

Podíváme se více na tělo telefonu. Spodní strana tabletu disponuje microUSB konektorem pro nabíjení a připojení příslušenství, hned vedle je 3,5 mm jack pro sluchátka. Toto řešení se mi líbí, díky konektorům dole je tablet připraven pro dockovací stanice. Nalevo nic, jen horní růžek disponuje očkem pro šňůrku či pověšení stylusu. Napravo nalezneme dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti a vypínací tlačítko. Horní stranu okupuje pouze slot pro rozšiřující microSD kartu s krytkou, naštěstí manipulace s ní je jednoduchá a dá se jednoduše vyklopit i pokud máte ostříhané nehty. Zbývají nám záda telefonu, kde nalezneme čočku 3 MPix fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou a dvojici stereo reproduktorů, které na zažité poměry kapesních hraček hrají skvěle.

 

Musím uznat, že Samsung opravdu přemýšlel a všechny součásti krytu jsou umístěny chytře. Pokud tablet držíme naležato s ruce, prsty nezakrýváte výstupy reproduktorů a nezavazí ani připojená sluchátka. Zbývá přední strana, jejíž největší část tvoří displej, o kterém bylo již zmíněno. Nad displejem nalezneme mřížku reproduktoru (ano, opravdu pod ní je) a přední videokamerku. Pod displejem máme obvyklou trojici androidích tlačítek Menu, Home a Back. Home je tlačítko mechanické, zbylá dvojice senzorová (jak to bývá u Samsungů zvykem). Ačkoliv toto řešení nemám v oblibě, zde není problém. Senzorové klávesy fungují jako po másle a mechanické tlačítko je velice poddajné pro stisk.

Tablet uvnitř

Jak již bylo zmíněno na začátku, tablet SGS Wi-Fi 5.0 svoji výbavou kopíruje starší model Samsung Galaxy S. 1 GHz procesor Hummingbird s dedikovanou grafikou PowerVR SGX 540 doplněný 512 MB RAM by měl dodat přístroji svižnost pro jakékoliv činnosti, co se od tabletu očekávají. Výbavu doplňuje 8 GB vnitřní paměť, existují i modely s rozšířenou 16 GB pamětí. Bohužel to, co je na papíru, neplatí až tak v reálu. Pokud hledáte levné zařízení na hry, zde neprohloupíte. Jeden konkrétní příklad za všechny. Hra Reckless Racing 2 se na mojí Xperii s tovární ROM zasekává a laguje, na tabletu jede svižně a bezproblémově. Bohužel, brouzdání po internetu není úplně plynulé, jak by mohlo být. Nezřídka načtení stránky trvá déle, než by bylo záhodno. S dalšími činnostmi, čtení PDF souborů a elektronických knih, přístroj problémy nemá, díky velkému displeji si čtení opravdu užijete.

Musíme se nicméně pozastavit nad vnitřní 8 GB pamětí. Její rozložení je konkrétně 285 MB pro paměť /system, 63 MB pro /cache, 1,8 GB pro uživatelskou paměť /data a zbylých cca 5 GB je pro interní SD kartu. Znalejší se pozastaví nad obří pamětí /data. Sice se nikdy nestane, že by přístroj hlásil nedostatek paměti pro aplikace, nicméně paměť je příšerně naddimenzovaná a blokuje cca 1 GB volného místa, které by bylo účelněji využito v interní SD kartě. Toto je velká chyba.

 

Druhou velkou chybou je samotný file system. Nezřídka se stává, že aplikace z ničeho nic padají se systémovou hláškou o jejich ukončení. Z fór jsem vyčetl, že za tím stojí užitý file system RFS, který může stát i za ne úplnou plynulostí při prohlížení WWW stránek.

Co se týče konektivity, díky absenci GSM modulu se světem spojíte pomocí Wi-Fi (přístroj podporuje všechny běžné standardy b/g/n) či Bluetooth v nejnovější specifikaci 3.0. Zde není co dodávat, příjem Wi-Fi nijak nevyčnívá ze zažitých zvyklostí a ani se mi nepodařilo tablet držet v ruce takovým způsobem, aby signál vypadl úplně.

Prostředí

Po nákupu přístroje se s největší pravděpodobností setkáte s předinstalovanou verzí OS 2.2 Froyo. První, co po rozbalení udělejte, je připojení tabletu k počítači a propojení se softwarem Kies. Samsung pro tablet vydal aktualizaci na Android 2.3.5 Gingerbread, za což mohu jen chválit. Nyní již k prostředí. Samsung nevynechal ani zde nadstavbu TouchWiz. Není důvod zde psát již stokrát napsané, tedy stručně.

  

Launcher klasického typu je složen z dolní lišty rychlého přístupu k aplikacím, ty jsou pouze čtyři, a zbylého místa pro umístění widgetů či zástupců. Na celkem 7 obrazovek si můžete umístit widgety či ikony, launcher má klasické rozložení pomocí matice 4 x 4. Už zde přejděme k další velké výtce. Díky hodnotě density nastavené na běžných 240 je vše neuvěřitelně velké. Ze screenů to není příliš patrné, ale taková ikonka zástupce má v reálu na výšku skoro 1,5 centimetru, což je příliš. V tabletu se neuvěřitelně plýtvá místem a prostředí dané od vínku Samsungem vůbec není pro Galaxy S Wi-Fi přizpůsobeno. Přitom stačí změnit hodnotu density a vše by bylo rázem v pořádku.

  

Nyní k předinstalovaným aplikacím. Vyjma klasických aplikací od Google (GMail, YouTube,..) v tabletu nalezneme jednoduchého správce souborů (tleskám, mnohdy na něj výrobci zapomínají), vlastní internetový obchod Samsung Apps (kde je většina aplikací dublovaná s obchodem Play), nechybí jednoduchý Správce úloh či aplikace AllShare sloužící ke sdílení multimediálního obsahu (namátkou jsem vyzkoušel se sdílením hudby z PC a funguje bezproblémově, jen to chvilku trvalo). Potěší i kancelářský balík ThinkFree Office, který umí dokumenty i editovat.

Výdrž

Operační systém Android je vždy plný překvapení, co se výdrže týče. Ačkoliv je příliš brzy soudit, Galaxy se nijak nevymyká ze zažité tabletové praxe, i přes užití slabší baterie o kapacitě 2500 mAh. Počítejte tedy s cca 8 hodinami nepřetržitého užívání, osobně tablet nabíjím po třech dnech užívání. Největší žrout energie je jasný – je to displej. A vše se odvíjí od doby jeho užívání. Tablet se plně nabije přibližně za 3 hodiny, což není úplně oslňující hodnota. Hold za baterii se slušnou kapacitu se platí i tímto způsobem.

Jaký tedy tablet Galaxy S Wi-Fi 5.0 na první pohled je? Rozporuplný. Jedná se o kvalitně a chytře navržené zařízení. Nic podstatné mu nechybí, zato mnohdy překvapí. Ovšem tak, jak je hardware dobrý, tak je software špatný. Všechny výše zmíněné neduhy spolu tvoří faktor, který značně omezuje uživatelskou přívětivost. O to horší je, když valná většina chyb je odstranitelná, Samsung ale toto vše zřejmé nechává na komunitě a ti méně nároční si zvyknou. Pokud se ale podíváme na cenovku s hodnotou oscilující lehce nad 4 000 Kč pro 8 GB verzi, těžko nalezneme podobné zařízení pro konzumenty multimediálního obsahu. A v tom je největší síla přístroje. Za málo peněz relativně hodně muziky.

Custom ROM

Vzhledem k tomu, že Galaxy budu užívat dlouhodobě, s chybami jsem se nehodlal smířit a zamířil jsem na fórum XDA. Provedením rootu, změnou filesystému vnitřní paměti na EXT4, snížením hodnoty density a instalací alternativní ROM CyanogenMod rázem zmizí ty největší neduhy zařízení, i když ROM není úplně stoprocentní v současné fázi. Aplikace nepadají, rychlost zařízení se zvýšila a nešťastný TouchWiz byl nahrazen klasickým čistým prostředím. Galaxy provedením úprav rázem ožil a všechny největší nešvary byly odstraněny. Toť pár řádků pro výrobce, jak z dobrého zařízení udělat vynikající…

Cena

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S Wi-Fi 5.0 8GB poskytuje server Heureka.cz

Komentáře (12)

 • RoSi

  Mam tento tabletik, ale po pripojeni na Kies vypisuje, ze firmware je latest, a to:
  PDA:KD6/CSC:KD6 (XEU)

  V menu informacie o zariadeni mam:
  – Model number: YP-G70
  – Firmware version: 2.2.2
  – Kernel version: 2.6.32.9 se.infra@SEI-27 #1
  – Build number: FROYO.XXKD6

  OTA aktualizacie cez menu neposkytuje.

  Tablet pouzivam v anglickom menu, hoci je tam aj cestina a slovencina.

  Prosim pomozte, chcel by som ho updatovat na Gingerbread.

  Odpovědět
 • HUdasp

  Připojuješ tablet ve správném režimu, tedy v režimu Kies? Najdeš to trošku nepochopitelně v menu Nastavení -> Bezdrátové sítě -> režim pŕipojení USB -> Kies . Tak nějak to tam bylo (už si to přesně nepamatuju), také mne to zprvu zmátlo.

  Odpovědět
 • RoSi

  @HUdasp : Ano, tiez som na to musel prist, nechcelo sa mi to pripajat, nakoniec som pripojil v rezime Kies, ako pises Ty, no az vtedy mi vypisalo, ze mam posledny firmware.

  Odpovědět
 • Zrovna dnes mi došel. Jsem na něj zvědavý, až dojdu domů.

  Odpovědět
 • RoSi

  @HUdasp: Visi niekde na nete poriadny postup? Treba asi ROOT a CWN nahrat? Pre tento model je internet dost skupy, co sa informacii tyka.

  Odpovědět
 • Honza

  Dneska je Android už běžnou záležitostí. Jinak Samsung Galaxy S byl ve své době hodně dobrý telefon, i dnes se za něj nemusíte stydět :-)

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru