Navigace: Úvod » Příslušenství » Kapacitní stylus Nokia SU-36: praktický doplňek či přežitek doby?

Kapacitní stylus Nokia SU-36: praktický doplňek či přežitek doby?

Kapacitní stylus Nokia SU-36: praktický doplňek či přežitek doby?

Stylus byl donedávna nedílnou součástí každého telefonu s odporovým dotykovým displejem. S příchodem kapacitních dotykových vrstev se zdá býti zbytečný. Je to ale pravda?

Rozhodl jsem se tuto otázku rozluštit s pomocí kapacitního stylusu Nokia SU-36, který je původně jako volitelné příslušenství telefonů Nokia s OS Symbian. Kapacitní displeje jsou provedením obdobné, měl by tedy absolutně bez problémů obstát i u přístrojů s Androidem.

Samotný stylus se skládá ze dvou částí. Čepičkou s poutkem pro provlečení do očka na těle telefonu a samotným stylusem. Provedení celého stylusu je poctivé, jak je u příslušenství od finské Nokie zvykem. Tělo i čepička jsou vyrobeny z kovového materiálu, pouze vrch je vyroben z umělé hmoty. Umělá hmota je zde použita chytře, visící stylus na telefonu tolik nepoškrábe tělo přístroje, než kdyby plast nahradil kovový materiál. Rozměry jsou v zavřeném stavu 9 cm na délku i se šňůrkou, tělo samotné má délku 5 cm. Jedná se tedy o velice kompaktní provedení.

Stylus samotný se skládá ze tří částí, pro užívání se tedy roztahuje. Délka roztaženého stylusu je 9 cm, tedy o něco málo více, než klasická „dlouhá“ cigareta. Tělo není celé v podobě oválku, k horní straně se splošťuje, což má za následek velice pohodlné držení v ruce. Pod čepičkou je schován samotný hrot stylusu. Je vyroben z měkké pěnovité hmoty, která má za úkol samotné ovládání kapacitního displeje.

 

Až do teď není co kritizovat. Bohužel stylus není jen o provedení, ale o užívání. A v tom SU-36 selhává na celé čáře v porovnání s ovládáním prsty. Ovládání přístroje prostřednitvím stylusu Nokia je za trest. Při držení v ruce obdobně, jako držíme propisku (tedy pod jistým úhlem) je zadávání gest na displeji velice nepřesné a zpravidla vrstva přestane reagovat na dotyk po cca 2 cm tahu. Typicky tedy v launcheru místo přejetí na vedlejší plochu spustíte aplikaci prostřednictvím ikony, nad kterou telefon přestal reagovat na tah dotykového pera. Samotné „ťapání“ na ikony zástupců je bezproblémové, celý OS Android je ale založen na gestech.

Klíčem k jakési funkčnosti je dotyk celé spodní plochy stylusu na displej. Ten ale získáme pouze dvěmi nepřirozenými způsoby. Buďto budeme přístroj ovládat tak, aby hrot byl kolmo k ploše displeje, anebo při pohodlnějším držení budeme na stylus silně tlačit tak, aby se pěna promáčkla a celou plochou dolehla na displej. Oba způsoby jsou však uživatelsky velice nepřívětivé a mnohokrát se mi stalo, že bych stylus hodil někam do kouta a už se pro něj nevracel. Stylus se takto choval u obou testovaných přístrojů – Xperie Mini Pro a Samsung Galaxy S Wi-Fi. Možný podíl na podivném chování mohou mít použité ochranné folie na přístrojích, s tím ale tvůrci musí počítat.

 

Za mne je tedy otázka jednoznačně vyřešena. Ačkoliv je Nokia SU-36 pouze kapkou v moři všech možných typů per pro kapacitní dotykové vrstvy, stačily mi 3 dny ke konečnému verdiktu. Ačkoliv jsem chtěl dát dotykovému peru delší čas pro napravení reputace (s vidinou toho, že by se pěna promáčkla a změkla by), nemám na to nervy a přístroje s kapacitní dotykovou vrstvou budu navždy ovládat jen prsty. Verdikt tedy zní jednoznačně: přežitek doby.

Komentáře (4)

 • Kirisek95

  No já jsem taky neodolal a koupil si nějaký NoName z Hong Kongu, za cca 40Kč 2ks a jsem celkem spokojený :) občas jej využívám, prostě se mi s ním lépe jezdí po displeji, lépe se „kope“ ve Where is my water? Takže za mě je to taková polovicne použitelná věc, hlavně když mám třeba mokré prsty

  Odpovědět
 • Albedo

  Já jsem majitelem Samsung Galaxy NOTE, který má stylus již ve výbavě (sice na trošku jiném principu než tyto kapacitní), a nedám na něj dopustit. Manželka má Galaxy S a njlepší co se zdálo byl S2J, ovšem sem tam problémy s „kolmostí“ a nezaznamenáním stisku na klávesnici. Škoda že neexistují tvrdší a tenčí stylusy jako u rezistivních displejů. U NOTEho bez jediné výhrady, ovládání perfektní, a i za cenu detekční vrstvy navíc je to bomba.

  Odpovědět
 • amrtin

  Já měl přesně tento stylus na N700 a musím naprosto souhlasit s autorem.Po několika pokusech o použití jsem to vzdal a měl ho jen jako přívěsek.Ale zjistil jsem že velice praktický přívěšek (a i hezký) a tak si jej znovu pořídím,ale nevadilo by ani kdyby nešel otevřít :),bude prostě jen jako přívěšek.

  Odpovědět
 • Zdeněk

  Na mém Prestigio WIZE D3 … Dual SIM jsou stylusy (vyzkoušel jsem několik značkových) taky jen na 2 věci …
  U některých aplikací se otvírají klávesnice neuvěřitelně malé a nic s tím neudělám. Nevíte o chirurgovi, který by mně trochu zešpičatil ukazováček ?

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru