Navigace: Úvod » Návody » Co je to ten ROOT?

Co je to ten ROOT?

Co je to ten ROOT?

Dnes má svátek [Rút], vyjma srdečného blahopřání je dnešní slavnostní čas vhodný i na představení Rúta v terminologii operačního systému Android.

Android je systém modulární a vysoce přizpůsobitelný. Všechny tyto možnosti upravení si systému však závisí na jednom bájném slovíčku root – v překladu kořen. K čemu to vůbec je, mám to dělat, co získám a ztratím? Dnes si zodpovíme ty nejzákladnější otázky.

Co to je?

Root je fakticky možnost neomezeného zásahu do vnitřní struktury systému a složek v paměti telefonu. Rootem se stáváme pánem nad svým telefonem a díky němu si s telefonem můžeme dělat všelijaké úpravy, či instalovat aplikace s možností zásahu do systému.

Co tím získám?

Rootem získáte nejenom možnost si upravit frekvence procesoru či se zbavit otravných reklam. Máte možnost se neomezeně hrabat v systému, měnit grafiku prostředí telefonu, odinstalovat nepotřebné systémové informace. Získáte také možnost nahrát do telefonu recovery, pomocí kterého následně měnit celé ROM. Možností je mnoho, toto byl jen stručný výcuc.

Co tím ztratím?

Root není podmíněn k užívání. Po aplikaci rootu není na první pohled telefon jiný, než před ní. Aplikací rootu ztrácíte záruku na přístroj, rozhodně neposílejte rootnutý telefon do servisu, se zlou se potážete.

Je to vratný proces?

Ano, rootu se jednoduše zbavíte přehráním tovární ROM pomocí aplikace od výrobce vašeho telefonu. Tímto způsobem také můžete přístroji vrátit záruku, leč u některých servisů lze poznat, že telefon někdy v minulosti rootnutý byl.

Jak ho aplikuju?

Bohužel univerzální způsob pro aplikaci rootu na libovolný přístroj neexistuje. Existují sice programy pro root mnoha zařízení, nicméně není možné to nějakým způsobem zuniverzálnit. Podívejte se například na AndroidForum.cz, postup rootu vašeho přístroje tam zcela jistě najdete.

To jsou ty nejvšeobecnější otázky, které se Rúta týkají. Pokud byste měli další, napište do komentářů. Budeme se jim věnovat.

Komentáře (1)

Komentovat

Nahoru