Navigace: Úvod » Večerní okénko » Večerní okénko – MWC aneb velké přešlapování na místě

Večerní okénko – MWC aneb velké přešlapování na místě

Večerní okénko – MWC aneb velké přešlapování na místě

Mobile World Congress v Barceloně byl vždy stěžejní událostí první poloviny roku v oblasti komunikátorů. Výrobci si každý rok vybíraly ty nejlepší kousky, aby je představily právě zde. Ale letos?

Letošní rok, zdá se, předurčuje časy Androidu a jeho (zatím) drobného ústupu ze slávy. Zmrzlinu si v telefonu skoro nikdo nevychutnává, všude se jen slibuje (aktualizace bude) a všude kam se podíváte jsou jen samé Lumie. To je právě parádní příležitost, aby kongres MWC s tím něco udělal. A udělal?

Po pořádku. Nedělní tiskovkový ráj započalo Huawei. Číňani to vzali z gruntu a moc se s tim nemazlili. Dva kusy čtyřjader s parádními kapacitami baterií 1800 a 2500 mAh a jedno dvoujádro s “pouhými” 1670 mAh kapacity zcela určitě zaručí solidní výdrž (zejména také díky patentované technologii snížení spotřeby o 30%  - jen nikdo neřekl, v jaké zemi se patentovalo). Tím moje pozitivní dojmy z MWC končí.

Po Huawei následovala tiskovka Sony Ericssonu, pardon Sony. Xperie P a U ukázaly světu proces zmenšování, tak jak to známe například u potravin. Vypadá to stejně, chutná to stejně ale je toho míň. Tedy i míň paměti. Zejména model U se svými 8 GB nerozšiřitelné paměti jistě zláká nejednoho zákazníka k navigaci, sledování videí, hraní Playstation her a také poslechu hudby. Kam se to ale všechno poskládá, to už nikdo neví. Nevadí, naštěstí model U přináší inovaci v podobě výměnných krytů. Celý telefon svoji barvu ponechává, výměnný kryt v podobě Sony znamená brada pod displejem, která zaujímá cca 15% celkové plochy telefonu.

HTC se také nenechává zahanbit. Zahodilo veleúspěšnou značku Desire a na trh přináší modely pojmenované One. Na první pohled je jasné, že designéři thaiwanského výrobce se opět činili a modely One na trh přináší opět dávku originálního designu. Spolu s vynikajícím fotoaparátem (ostatně, jak jsme u HTC zvyklí) a možností pořizovat snímky za 0,7 sekundy (báječné, to vždy uživatelům chybělo) nezbývá nic jiného, než si One koupit.

Všechny představené novinky se honí mnohojádry, některé modely až gigabajty RAM a čím víc megapixelů, tim lepší (ne větší!) fotka. Některé umí Dolby, někteří zas fotit a natáčet video najednou. Nikdo už se ale nezamyslí nad reálnou použitelností inovací. Je milé, že místo stovek megabajtů vnitřní paměti tu máme pár giga, okořeníme to ale tím, že telefon bude bez slotu na paměťové karty. Je milé, že zvyšujeme kapacity baterií, pro jistotu je ale necháme zabudované, aby si nikdo nemohl vzít do zásoby druhou na tůru. Aktuální systém se stále jen slibuje , ale jistě bude!

Dle mne letošní MWC přináší pouze načechrané kudrlinky, opravdu uživatelsky přívětivých a praktických vylepšení jsem se nedočkal.  Tak snad za rok.

 

Komentáře (2)

 • senky

  Takuto hluposť som už dávno nečítal… Hľadať len to zle, to čo výrobcovia inovovali akurat vysmiať. Ide o pokrok, tie 4 jadra možno nikdy nevyužiješ a možno si telefon pripojiš do docku a maš pc alebo konzolu. Nechapem takyto postoj, jedine zaujať znechutených. Jasne že ked si kupiš cayenne tak s ním nebudeš jazdiť nonstop s plynom na podlahe ani kd si kupiš Hammera tak si neskratiš cestu domov cez nejaku bažinu alebo rieku.
  MWC prinaša inovacie zvyšuje možnosti ukazuje nove technologie, nikto nikoho nenuti kupovať to. Ide o prezentaciu vyrobcov. Napriklad nokia ukazala pekny lacny a rýchly WP7, vo všetkom sa niečo nájde ale zaklad je progres vo vývoji ktorý nezastavýš frflaním na nejakom blogu. ak sa ti to nepači tak čítaj novy čas alebo blesk a vrať sa do jaskyne

  Odpovědět
 • HUdasp

  Díky za názor. Okénko je opravdu oddychová a vysoce subjektivní záležitost. To, že Nokia představila opravdu pěkné modely nic nemění na tom, že u telefonů s Androidem (o což na našem serveru jde) letos vidím jen nesmyslné bobtnání (v některých případech i smrskávání) nepodstatných vlastností. Problémem Androidu opravdu nejsou slabé procesory.

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru