Navigace: Úvod » Nezařazené » Tablet z Aukra: první vyhrání z kapsy vyhání

Tablet z Aukra: první vyhrání z kapsy vyhání

Tablet z Aukra: první vyhrání z kapsy vyhání

Mít vlastní tablet s OS Android je přáním jistě nejednoho čtenáře našeho serveru. Pomineme-li dražší přístroje známých značek, na inzertních a aukčních portálech nalezneme mnoho nabídek na levné tablety. Na co si ale dávat pozor?

I já sám po jednom očku se porozhlížím po alternativě k mému telefonu. Přístroji mezi komunikátorem a notebookem – tedy tabletem (i mne přemáhá pomalu touha matlat prstem po displeji). Vzhledem k tomu, že přístroje renomovaných výrobců, jako je Samsung či Sony, mi přijdou na své možnosti zbytečně drahé, neznačkový tablet (alias čínský tablet) může být kvalitní alternativou. Jeden veliký háček se skrývá v tom, pokud nechceme nakupovat v zahraničí (ať už kvůli DPH či jen samotné obavy zaslání přístroje ze zahraničí), ale tablet si chceme zakoupit v ČR. Ten první server, co nám ke koupi v domovině napadá, je Aukro. Problematiku pořízení čínského tabletu můžeme rozdělit na dvojici stejně podstatných otázek.

Otázka první – jaký tablet vybrat?

Inzertní servery jsou plné tabletů v cenových kategoriích od cca 2200 Kč až k cenám blížícím se 5000 Kč. Pomineme-li profláklejší přístroj Kindle Fire, na který nalezneme mnoho článků a recenzí, zbývá mnoho rozličných tabletů roztodivných značek. Jak vybrat ten správný?

Selekci bych začal jednoduchými nároky na HW výbavu. Ty nejlevnější přístroje obvykle disponují resistivním displejem, 256 MB RAM a verzí OS Android 2.2 Froyo, popřípadě nižší. Tyto kousky bych vyřadil jako první. Co se týče další výbavy, rozhodně bych volil tablet s ARM architekturou a podporou Adobe Flash – tablet také chceme na sledování videí a webových stránek v desktopovém rozlišení, kde je dnes Flash defakto nutný. ARM architekturu preferuji díky kompatibilitě s programy. Existují i jiné architektury (u některých tabletů Archos se můžeme setkat i s desktopovým procesorem architektury x86), se kterými ale ne všechny aplikace jsou kompatibilní. Zbylé minimální HW požadavky bych pouze shrnul bodově:

 • kapacitní displej s podporou multitouch (alespoň 2 prsty) a běžného rozlišení
 • 512 MB RAM a více
 • dedikovaný grafický čip (např. Mali)
 • rozumná vnitřní paměť v řádech alespoň jednotek gigabajtů
 • slot pro rozšiřující paměťovou kartu s podporou SDHC

Je také důležité zmínit, že, až na pár vyjímek, je pro rozumné užívání tabletu nutnost flashe alternativní ROM. Typicky například pro zprovoznění plnohodnotného Android Marketu, který není běžnou součástí základní výbavy tak, jak jsme zvyklí u komunikátorů běžné provenience. Komu se do flashování ROM  nechce, je vhodné vůbec zvážit pořízení levného tabletu a spíše bych je odkázal na tablety renomovaných výrobců s oficiální podporou.

Pokud máme některé typy tabletů vytipovány, je vhodné prohledat internet a zmapovat si možnosti alternativních ROM i samotné komunity. Myslím tím zabrousit nejenom na známé forum XDA Developers, s výběrem napoví i české Android Forum, kde se o čínských tabletech čile diskutuje. Tyto základní informace Vám pomohou s výběrem vhodného kusu.

Otázka druhá – kde a jak koupit?

Hned na úvod článku jsme si stanovili kritérium nákupu v České Republice. Asi nejznámější a nejrozšířenější místo pro nákup se skrývá v největším aukčním portálu Aukro.cz, nicméně pěkné nabídky nalezneme i v internetových bazarech. Je důležité zmínit, že čínský tablet si kupujete většinou absolutně bez jakékoliv záruky, serióznější prodejci nabídnout alespoň záruku na vyzkoušení. Pokud kupujeme tablet z druhé ruky, není čeho se obávat (v daných mezích). Nicméně s nákupem nového kusu je nutná pozornost a bedlivost.

Pokud si vyfiltrujete nové tablety na Aukru, jistě Vás oslní svoji atraktivní cenovkou i s případným připočítaným poštovným. Nicméně, aukční portál je plný prodejců tabletů, kteří zboží nemají fyzicky u sebe, ale pouze inkasují peníze za zboží. Následně vámi vybraný kus objednávájí dále, a to pouze s vaší adresou doručení. Co to laicky znamená?

 1. Doba dodání není cca týden, jak jsme běžně zvyklí, ale řádově několik týdnů, protože zboží putuje přes půlku zeměkoule přímo k vám domů.
 2. Stěžejní problém – tablet pravděpodobně proběhne procesem přičtění DPH (u přístrojů s cenovkou nad 150€ navíc i clem), tablet vám domů s nemalou pravděpodobností přijde na dobírku s řádově stokorun! Tato částka samozřejmě není započtena v ceně tabletu u prodejce a je nutné s tímto počítat.

Bohužel, především druhý bod je v aukcích zmíněn ledabyle a tato informace se v návalu oslavného textu a obrázků může méně pozornému čtenáři lehce skrýt a tablet si může zakoupit s vidinou toho, že za 4 dny si pro něj přijde na poštu pouze s občankou.  Doporučuji tedy pouze koupi tabletu takového, který má prodejce skladem a u sebe k dispozici v naší kotlině. Typicky pochybné akce poznáte dle pochybné češtiny, množstvím marketingováho textu a studiových fotografií zboží.

 

 

Suma sumárum. Nákup tabletu v ČR nemusí být tak bezproblémovou záležitostí, jak si na první pohled myslíme a je třeba býti na pozoru. Spolu s jistě vyšší cenou (někdy i v řádu tisíců korun) je vhodné zvážit nákup v zahraničí. Jistotu dodání zde máme stejnou a i s připočteným DPH ušetříme nemalý peníz. Pokud máme štěstí, můžeme i na eBay najít dodavatele ze země EU, kde poté s DPH ani případným clem si hlavu lámat nemusíme.

Máte čínský tablet? Který model doporučujete pro ostatní a jakým způsobem jste ho pořídili? Poraďte ostatním či napište své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Komentáře (1)

 • Martin

  To že prodejce prodává něco na aukru, či přes inzerát, ho nezříká dle občanského zákoníku odpovědnosti za záruku, věta „Je důležité zmínit, že čínský tablet si kupujete většinou absolutně bez jakékoliv záruky, serióznější prodejci nabídnout alespoň záruku na vyzkoušení. “ mi přijde tedy zavádějící.

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru