Navigace: Úvod » Telefony » Sony Ericsson odchází, Sony přichází – poslední mohykáni

Sony Ericsson odchází, Sony přichází – poslední mohykáni

Sony Ericsson odchází, Sony přichází – poslední mohykáni

Tradiční výrobce mobilních telefonů Sony Ericsson své nedávné desetileté výročí oslavil velice netradičně. A to svým zánikem. Po minulém článku s krátkou exkurzí do historie se podívejme do současnosti modelové řady, tedy posledních modelů s brandem Sony Ericsson.

Modelová řada z roku 2010 se setkala pouze s vlažným přijetím ze strany zákazníků a to vedlo k jisté sebereflexi a dramatickému zlepšení celého modelového portfolia a především podpory ze strany výrobce. Takřka legendární se stalo prohlášení šéfa Sony Ericssonu Berta Nordberga o tom, že se Sony Ericsson stane „Androidů králem“, které ve své době vyvolalo spíše výbuchy smíchu než nastínění reálné vize do budoucna. Ačkoliv výrobce stále králem Androidů není, ke světlým zítřkům má nakročeno více než dobře.

Xperie roku 2011

Nad aktuálním modelovým portfoliem jsem se již v minulosti na našem serveru pozastavoval. To čítá modely představené v loňském roce a je jich především mnohem více, než bývalo dříve. Výrobce se definitivně rozhodl opustit sféru hloupých telefonů a zákazníkům dnes nabízí pouze telefony v modelové řadě Xperia. Všechny disponují operačním systémem Android ve verzi 2.3 Gingerbread s přislíbenou aktualizací na verzi 4 Ice Cream Sandwich v řádu několika měsíců, což je dramatická změna – aktualizaci výrobce přislíbil jako jeden z prvních a bude také dostupná pro všechny modely loňského roku. Tímto krokem se výrobci povedlo smazat nálepku výrobce, který na podporu svých produktů kašle. Co se týče portfolia, je momentálně dostatečně široké na to, aby si z něj vybral kdokoliv. To vše je okořeněno několika modely, které vybočují z řady s minimální konkurencí.

Společným prvkem pro všechny modely je víceméně shodná výbava. Liší se pouze v HW provedení telefonů a rozlišení fotoaparátů, kompletní střeva telefonů jsou stejná. Jmenujme tedy 1 GHz procesory Qualcomm 2.generace (s vyjímkou 1,4 GHz u modelu Arc S) , které patří mezi špičku jednojaderných procesorů na trhu či 512 MB RAM. Skoro celé portfolio dostalo do vínku vlastnosti navíc, zděděné od mateřské společnosti Sony. Bravia Engine pro vyšší kvalitu zobrazení displeje či vylepšení snímač fotoaparátu Exmor R jsou vítanými inovovacemi vybraných modelů.

Bývalou vlajkovou loď Xperii X10i nahradil model Arc. Oproti předchůdci dostal do vínku větší displej a především útlé tělo netradičního provedení s prohnutými zády telefonu. Toto řešení je nejenom unikátní na poli designu, umožňuje také velice pohodlné ovládání telefonu jednou rukou, což konkurence nenabízí. Bohužel se vrací staré chyby modelu Xperia X1. Kryt v oblasti předního fotoaparátu praská mnoha uživatelům. Arc následně nahradil model Arc S, který přináší vyšší takt procesoru a nové barevné varianty.

Model Neo patří do mainstreamu současných telefonů s Androidem. Disponuje defacto stejnou výbavou, jako model Arc, nicméně v menším těle s displejem o úhlopříčce 3,7″ palce. Z modelu Neo se oddělily odnože v podobě modelu Neo V (s okleštěným 5 MPix fotoaparátem) a modelem Pro disponující odlišným designem a praktickou HW klávesnicí.

        

Model Ray je jakýmsi spojovacím prvkem v modelové řadě mezi TOP modely a levnějšími modely Mini. V kompaktním těle s 3,3″ palcovým ultrajemným FWVGA displejem se skrývají vnitřnosti modelů Mini. Model Ray nemá na trhu v podstatě konkurenci, takto vybavený telefon kompaktních rozměrů u jiného výrobce nenaleznete.

Modely Mini navazují na své předchůdce, nicméně skoro všechny záporné vlastnosti byly odstraněny. Velikost telefonů narostla jen minimálně, nicméně modely disponují 3″palcovým displejem o HVGA rozlišení a svými výkonovými parametry na své větší sourozence ničím neztrácejí. Svoji nízkou cenou se navíc stávají štikami na poli levných komunikátorů s Androidem. Opět jsou na trhu varianty s HW klávesnicí (s přídomkem Pro) i bez ní.

 

Modely Live Walkman a Active koncepčně vycházejí z modelu Mini, odlišují se pouze zevnějškem. Live walkman volné navazuje na oblíbené modely Walkman a jasně cílí na poslech hudby. K tomu mu dopomáhají stereo reproduktory či speciální hudební tlačítko. Model Active je určen zejména na sportovce či geokečery. Nabízí odolné tělo proti poškození i vodě.

       

Posledním telefonem je model Play, na který společnost hodně sázela (jednu chvíli se dokonce spekulovalo, že model Play se měl stát druhým telefonem v řadě Nexus). I přes komerční neúspěch je telefon jako stvořený pro hráče, díky výsuvné koncepci s klasickými tlačítky ve stylu Playstation ovladačů. Výrobci se také povedla spolupráce s herními studii, ty největší herní trháky existují i v kompatibilní verzi pro Play. U tohoto modelu je zřejmé, že ho vyvíjela spíše společnost Sony, než-li Sony Ericsson. Design nekoresponduje se zbytkem portfolia a telefon jako jediný Sony Ericsson disponuje tlačítkem s lupou pro vyhledávání.

 

Tablety Sony

Mateřská pobočka Sony, nezávisle na Sony Ericssonu, se také pustila do nahuštěného trhu s tablety. Modelová řada P a S nastínila značení modelů Sony všeobecně, se kterým se budeme setkávat do budoucna. Tablet S  nijak nevyčnívá mezi konkurenty na poli tabletů, zaujme netradičním designem. Tablet P je originální tablet s provedením ve tvaru rozevírací knihy, která tabletu předurčuje vynikající skladnost při přenášení. Oba tablety fungují na Androidu 3 Honeycomb, tedy verzi Androidu určeného pro tablety, aktualizace na verzi 4 je přislíbena.

Zmíněné modely nyní tvoří páteř portfolia výrobce, který i přes znatelné zlepšení v počtu modelů, dramatickému vylepšení podpory i komunikace s komunitou stále nedokáže zastavit pokles prodejů a související nevalné finanční výsledky. I přes to Sony počítá s mobilními telefony do budoucna, na což se zaměříme v posledním dílu seriálu, kdy se podíváme na to, co letos můžeme od výrobce čekat.

Komentovat

Nahoru