Navigace: Úvod » Telefony » Sony Ericsson odchází, Sony přichází – počátky Xperií

Sony Ericsson odchází, Sony přichází – počátky Xperií

Sony Ericsson odchází, Sony přichází – počátky Xperií

Konsorcium švédského výrobce Ericsson a neméně slavného giganta Sony stvořené z rozumu – Sony Ericsson, se rozpadá. Nedávno byl oznámen prodej švédské části Japoncům a tím pádem brand značky Sony Ericsson zaniká. Celá společnost se mění na Sony a je již bez vlivu Švédů, kteří se stahují z projektu výroby mobilních telefonů.

Sony Ericsson se na trhu pohybuje již více než 10 let (konkrétně od roku 2001). Za tu dobu trhu poskytl zákazníkům řadu úspěšných modelů, leč i naprostých propadáků a modelů s velice pošramocenou pověstí. Typickými příklady je modelová série Xperia, která v současností tvoří páteř modelové řady telefonů s operačním systémem Android.

Historie Xperií

První Xperia, model X1, byla představena v roce 2008. Ve své době se jednalo o špičkové zařízení disponující vynikající a komplexní výbavou na tehdejší dobu. Ačkoliv se jednalo o „předělaný“ model HTC Touch Pro (Xperii X1 také pro Sony Ericsson vyrábělo HTC), telefon nastolil trend celé modelové řady i do budoucna (jak svými kladnými vlastnostmi, tak i zápornými). Vlastnosti typu velkého displeje s vysokým rozlišením (WVGA, alias 800 x 480 pixelů), neotřelého designu či velice dobrými hardwarovými specifikacemi platí stále pro TOP modely řady Xperia. Bohužel i záporné vlastnosti modelu X1 se vyskytují i u aktuálnějších modelů. Jmenujme například chronický problém s praskajícími kryty a velice dlouhá doba uvedení přístroje na trh. Telefon disponoval OS Windows Mobile ve verzi 6.1, díky XDA fóru je na telefonu možné provozovat i Android (leč s mnoha omezeními a kompromisy).

 

Xperii X1 nahradil model X2, který se defakto odlišoval pouze designem a krapet vyšší úhlopříčkou displeje. Především softwarová neodlazenost stála za velkým neúspěchem telefonu a útlumem celé řady Xperia.

 

Xperie roku 2010

Od prvních Xperii uplynulo moře času a situace na poli operačních systémů se dramaticky změnila. Příchod giganta Apple do segmentu mobilních telefonů znamenal revoluci na poli chytrých telefonů, na čež zareagoval druhý gigant Google se svým systémem Android. První Xperie s Androidem byl model X10i. Telefon byl jasným konkurentem TOP modelů především od HTC – dvojici Desire a verzi pro Google Nexus One. Telefon disponuje velkým 4″palcovým jasným displejem, který stále patří ke špičce displejů klasického typu TFT bez přídavných technologií vylepšující obraz. Za 1 GHz procesor Snapdragon, 1 GB vnitřní paměti či baterii o kapacitě 1500 mAh se telefon také stydět nemusel. Telefon dal také jasný směr designu celé modelové řady tohoto roku. Typické prvky svěžího a neotřelého designu zdědily i menší potomci modelu X10i.

Mezi ty patří modely X10i Mini, X10i Mini Pro a X8. Společným prvkem modelů Mini patřil minimalistický design, leč bez přílišných omezení z hlediska výkonu a výbavy. Užívané displeje o úhlopříčce 2,6″ palce (a tomu odpovídající QVGA rozlišení) platily řádnou daň na minimalistické rozměry telefonu. Slušný 600 MHz procesor dodával telefonu solidní dávku výkonu, protože se telefon nemusel obtěžovat vykreslováním mnoha pixelů na displeji. Komplexní výbava v podobě GPS, WiFi a 5 MPix fotoaparátu s přisvětlovací diodou (který i reálu velice dobře fotí) v těle menším než 9 centimetrů je unikátní vlastností dodnes.

 

Model X8 je kompromisní alternativou k Miníkům. Nabízí sice větší 3″palcový displej s vyšším HVGA (360 x 480 pixelů) rozlišením, nicméně je ochuzen na fotoaparátu díky nižšímu 3 MPix rozlišení a obsentujícím autofocusem. Zbytek koresponduje s modely X10i Mini.

Rozpačité hodnocení

Bohužel stěžejním a společným prvkem všech Xperií roku 2010 je neochota výrobce k aktualizacím systému, který se tehdy vyznačoval častou frekvencí updatů a tím souvisejícího výrazného vylepšení vlastností. Xperie začínaly na už tehdy na staré verzi Androidu 1.6 a vývoj updatu na 2.1 Eclair trval neskutečně dlouho. Navíc verzí 2.1 proces aktualizace skončil. Menší verze se nikdy oficiálně nedočkaly možnosti přesunu aplikací na kartu či sdílení internetu, ačkoliv komunita dokázala, že telefony jsou toho schopné. Zamčený bootloader také znamenal silné omezení pro komunitu z hlediska vydávání uživatelských ROM napravující neochotu výrobce. Ačkoliv se po mnoha peripetiích dočkala alespoň vlajková loď X10i Androidu 2.3 Gingerbread, suma sumárum si nejenom díky těmto důvodům Xperii nekoupilo mnoho potencionálních zákazníků a výrobce rok zakončil ve veliké ztrátě a propadu dle celkového objemu prodaných telefonů (až za čínské tygry ZTE či Huawei).

Všechno zlé je ale vždy k nečemu dobré. V příští, druhé, části se podíváme na aktuální modely a výhled do budoucna, který přecijenom tak pochmurný není. Výrobce se nad sebou zamyslel a učinil mnohé kroky k nápravě pošramocené pověsti. Ale o tom až jindy.

Komentovat

Nahoru