Navigace: Úvod » CyanogenMod 7 » CyanogenMod 7 se dočkal stovky Nightly buildů – co přinesly?

CyanogenMod 7 se dočkal stovky Nightly buildů – co přinesly?

Nejrozšířenější celosvětová uživatelská ROM CyanogenMod se dočkala jubilejního 100. Nightly buildu. Tedy, abych byl přesný, tak u ZTE Blade, ostatní delší dobu podporovaná zařízení již tuto hranici má za sebou, některé dříve, či později před sebou. Pojďme si trošku shrnout, co do světa Androida přinesl. Máme CM 7 zatracovat, anebo otevírat šampaňské?

Předně, pro ty, kteří netuší, o co jde, odkážu na dřívější shrnutí, co vlastně CyanogenMod je zač. Účelem tohoto článku není opakování.

Ani sám Cyanogen netušil, jak jeho prvotní pokusy o úpravách svého HTC Dream dopadnou. CyanogenMod celosvětově pokořil hranici 300 000 aktivních zařízení, na kterém je nainstalován, o čem si zbytek custom ROMek může nechat jenom zdát (ikdyž z pohledu celosvětových prodejů zařízení s Androidem to je jen kapka v moři). Nehledě na to, že toto číslo čítá pouze oficiálně podporované telefony. Více, či méně funkční CyanogenMod lze najít snad pro každý Androidový komunikátor na trhu. Situace se dokonce dostala do takového stadia, že Samsung zasílá nové své modely přímo tvůrcům CM 7, aby implementace byla dostupná co nejdříve. S implementací tedy natvrdo počítá sám výrobce (dokonce se proslýchá, že by podpora mohla býti přímo oficiální od Samsunga). Kdo by to před rokem někdo tušil..

Hlavní devizou ROM je zpřístupnění nejaktuálnější verze Androida i do hodně starých zařízení (modely jako HTC Hero či HTC Magic toho mají odchozeno opravdu hodně), čímž i ze starších telefonů činí i dnes dobře použitelné stroje. Odlazení a rychlost OS Android v porovnání verzí 2.1 EcLair a 2.3.4 Gingerbread je neporovnatelné. Mezi další devizi patří i celková větší uživatelská přítulnost a přidané šikovné aplikace navíc. Namátkou vyberme aplikaci Theme Chooser, která umožňuje vytváření a aplikaci schémat napříč různorodými telefony (jediná podmínka je rozlišení displeje), vestavěný ekvalizér anebo možnosti si upravit power widget ve stahovací roletce naprosto k obrazu svému. Vestavěné nastavení škálování taktů procesoru, jednoduché nastavení jasu displeje, manažer oprávnění aplikací, rotace displeje ve všech možných směrech, tweaky pro tablety a mnohé další funkce umocňují přidané možnosti ROM. To vše v precizní symbióze s ideou pure Androida.

Z pohledu trošku pod povrchem je CyanogenMod defakto naprosto odlišná ROM od té tovární. Sám o sobě (v oficiálně podporovaných telefonech) je vyžadována možnost úpravy kernelu telefonu, čímž sice omezuje použití na mnoha typech telefonů (například starší Sony Ericssony), na druhou stranu kuchaři opravdu vyvíjí ROM od píky. S tím je bohužel spojena počáteční nestability módu a nutnost mnoha verzí s opravami.

Tímto se dostáváme také k samotné distribuci. CM 7 buildy se štěpí do dvou vývojových větví, pro testovače (experimental mod) a pro běžné užívání (stable mod). Čímž si na své přijdou jak zkoušeči a testovači, tak také běžní uživatelé.  Drobný problém může nastat, když Nightly build někdo zaměňuje za běžnou verzi k užívání, ale alespoň se na fórech má o čem diskutovat:). Autoři také promtně zapracovávájí do módu aktualizace od samotného Google. Jako příklad uvedu inovace ve verzi 2.3.4, které byli k dispozici cca 2 týdny poté, co aktualizace vyšla do Nexusu S.

Máme tedy otevírat šampaňské? CyanogenMod za dobu svého působení změnil pohled na uživatelské ROM, nutí výrobce k promtnějšímu vydávání aktualizací a přehodnocení postojů (viz. výše zmíněná „kauza“ Samsung, přehodnocení stanoviska HTC ohledně zamykání bootloaderu,..), možná se dočkáme i samotné kooperace s výrobci. Přináší pro uživatele mnoho výhod a přívětivějších řešení. Jako nevýhodu vidím stále neoficiální způsob aplikace do telefonu a také mnoho neoficiálních portů pro nepodporované telefony, které vizitku Cyanogenu mohou jenom zkazit. Osobně na nějakou oslavu to je. Také pevně doufám, že kooperace s výrobci by vedla k vydání CyanogenMod telefonu. Pokud by byl a měl bych potřebný obnos, hledejte mne ve frontě. Co vy a Cyanogen? Diskutujte pod článkem.

Komentáře (8)

 • Honzy

  pouzivam CM7 na HTC Desire a byla to dobra volba. Hlavne vydrz baterky je znatelne lepsi a vleze se do telefonu vic aplikaci :)

  Zpatky na klasickou ROM by me nikdo nedostal. Tim ovsem muze mit HTC problem, protoze hodne lidi lakalo na HTC Sense. Zatimco pri dalsim nakupu se radeji mrknu na oficialne podporovane telefony na CM a vyrobce kvuli nejake nadstavby uz neresim…

  Odpovědět
 • Q

  mam CM7 nahrany v LG Optimus One a nemenil bych ani nahodou.
  Nic lepsiho do nej nejde dostat.

  Odpovědět
 • miro

  Q, pls, odkiaľ máš CM7 pre LG OO? Oficiálne zatial podporovaný nie je, a tých neofic. portov je viac…

  Odpovědět
 • david

  CM7 LG 01: ale zatim to ma „nejake“ bugy, ktere mohou zlobit. dokud to nebude „ciste“, ja do toho nejdu:)

  Odpovědět
 • HUdasp

  LG OO není oficiálně podporovaným telefonem CM týmem. Je to tedy typický příklad custom ROM popsané v posledním odstavci.

  Odpovědět
 • stano

  mam CM 6.1 v HTC wildfire je to super jediny problem mamv nastaveni MMS bez toho aby sa HTC samo pripajalo na web ,ak ma niekto dobru radu prosim na maila na web stranke. alebo sem Dakujem

  Odpovědět
 • dawe

  Mám LG O2x a jede na 7.1.0-RC1 sice tam je pár bugů telefon občas nereaguje,ale je 100x lepší než originální Froyo co tam bylo předtím.Jelikož jsem měl HC DREAM a nějaké custom rom jsem už vyskoušel. Vím, že CM je pro mě ta nej. volba.;)

  Odpovědět
 • Krysa

  Mám CM 7 v HTC Wildfire na Androidu 2.3.3 a nemohu si jej vynachválit. Mnoho zdaru vývojářům za jejich zlaté ruce.

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru