Navigace: Úvod » Bleskovky » Proč sbírá Android data o mé poloze?

Proč sbírá Android data o mé poloze?

Pravděpodobně jste zaznamenali aféru se záznamem polohy u iPhonů a napadlo vás jestli je něco podobného možné i u telefonů s Androidem.

Níže naleznete oficiální vyjádření Google CZ k této problematice…

Když poprvé spustíte telefon s operačním systémem Android, uvidíte v rámci nastavování tuto obrazovku:

(Omlouvám se, že používám anglickou verzi. Nepodařilo se mi najít screenshot české.)

Android se vás tady ptá, jestli chcete nebo nechcete povolit Googlu, aby „sbíral anonymní data o vaší poloze“. Je to ta první fajfka. Nabízí se zcela legitimní otázky: proč by něco takového Google chtěl dělat? Měl bych se obávat o své soukromí? Ví Filip Hráček o tom, že si občas čtu maily na záchodě?

Abychom tyto otázky mohli odpovědět, pojďme si nejprve říct, proč bych jako uživatel vůbec měl chtít, aby můj telefon odhadoval moji aktuální polohu. Odpověď je nasnadě: úspora času. Ať už hledám cestu domů, nejbližší lékárnu, nebo si fotím nějaké zajímavé místo a chci později vědět, kde to bylo, bude po mě telefon potřebovat informaci o mé aktuální poloze. (A to ani nemluvím o službách typu 4square.) Samozřejmě mám možnost tu polohu zadat pokaždé manuálně. Ale vzhledem k tomu, že opakované zadávání informací — zvlášť do něčeho tak malého, jako je mobil — bývá otrava, je pochopitelné, že často chceme tento úkol přenechat samotnému přístroji.

Tak dobře, máme motiv. Jak se ale aktuální poloha zjišťuje? Několika způsoby. Nejznámější je pomocí GPS: pokud váš mobilní telefon obsahuje GPS jednotku, může zjistit svoji polohu s přesností na pár metrů. GPS má ale své nevýhody: spotřebovává baterku, je nespolehlivý v zástavě a vůbec nefunguje uvnitř budov. Vzhledem k tomu, jak žije většina uživatelů smartphonů, je tak GPS diskvalifikován po většinu času.

Použitelnější (byť méně přesný) způsob, který funguje už od počátků GSM, je založený na následující premise: 1) ví se, kde se nacházejí jednotlivé vysílače celulární sítě, 2) daný telefon ví, že právě komunikuje s jedním nebo více konkrétními vysílači. Z toho plyne: telefon se právě nachází někde kolem tohoto vysílače (resp. těchto vysílačů). Na čím víc vysílačů si telefon „dosáhne“, tím přesnější poloha.

Protože novější telefony kromě vysílačů celulární sítě „vidí“ takévysílače wifi signálu, mohou využít i je. (Wifi „vysílače“, neboli Access Points, se také většinou nehýbou.) Přesnost se často zvýší ze „jste někde v téhle čtvrti“ na „jste někde v téhle části ulice“ — což je mnohem užitečnější informace. Ale na použití wifi signálu je potřeba pravidelně zjišťovat, odkud telefony „vidí“ jednotlivé wifi sítě. A k tomu je potřeba sbírat data.

Pokud tedy zaškrtnete políčko nahoře, souhlasíte s tím, že si váš telefon bude zapisovat, když „uvidí“ wifi síť a připíše k tomu svou aktuální polohu (zjištěnou třeba přes GPS nebo triangulaci). Jednou za čas tyto anonymní data pošle Googlu. Z těch dat opravdu vyčteme pouze to, že nějaký anonymní telefon „viděl“ na tom a tom místě tu a tu wifi síť s tou a tou silou signálu. Žádné další info nepotřebujeme a neshromažďujeme. Pokud se takových zápisů nashromáždí hodně, můžeme pro danou lokalitu znatelně zlepšit odhad polohy.

Pokud tedy budete souhlasit s odesíláním dat, pomůžete postupně zlepšovat odhad polohy — nejen sobě, ale i ostatním uživatelům. Z vylepšeného odhadu můžete ale samozřejmě těžit i bez toho, abyste s odesíláním souhlasili.

PS: Souhlas s odesíláním dat lze kdykoliv vypnout a zapnout i později. Při každém znovuzapnutí služby Moje poloha (v Nastavení) se Android zeptá, jestli také chcete posílat data pro lepší odhad polohy Googlu.

Filip Hráček
Google ČR

zdroj:Official Google blog Česká republika

Komentáře (2)

  • senky

    Z týchto udajov bude v buducnosti google určovať smomalení dopravy v špičke, respektive nejaky problem na ceste a presmeruje vas inou cestou (pri autonavigacii)

    Odpovědět
  • Xfantasy

    Veliký omyl!!! Nejde znovu vypnout odesílání informací aniž by zůstala funkce Moje poloha…. Pokud dáte Nsouhlas s odesláním tak se položka Moje poloha neaktivuje!

    Odpovědět

Komentovat

Nahoru