Navigace: Úvod » Telefony » Čínské telefony ZTE a Huawei oficiálně v ČR

Čínské telefony ZTE a Huawei oficiálně v ČR

Čína se stává hlavní ekonomickou sílou ve světě. Jistý fakt, který se jen tak nedá popřít a musíme se s ním sžít. A to i ve světě mobilních zařízení. V zásadě se k nás čínské telefony dováží již nyní (spousty brandovaných telefonů, Vodafone je v tomto přeborník anebo značky typu MyPhone apod.), nicméně jeden z největších velkoobchodů s mobilními telefony Agora uzavřel smlouvu se značkami ZTE a Huawei a stává se oficiálním dovozcem těchto značek do ČR. Co to pro nás jako zákazníky znamená a na jaké zajímavé telefony se můžeme těšit?

Především tento krok znamená vrásky pro zavedené výrobce. Agora chce především dovážet zajímavé kousky s operačním systémem Android, které budou cílit do levnějšího segmentu trhu. Také se sluší říci, že s telefony obou výrobců jste se zcela určitě již setkali. Pojďme se podívat, jaké modely by se u nás mohly objevit v oficiální distribuci.

ZTE

Začněme dle mne zajímavějším výrobcem. Jedná se společnost ZTE, která se v západní Evropě proslavila především modelem Blade. U nás se s telefonem od ZTE můžeme setkat v podobě nepříliš povedeného modelu Vodafone 945.

ZTE Blade

Pravidelní čtenáři našeho webu jistě tento kousek znají z mýchpředešlých článků. Tedy k telefonu ve stručnosti. Telefon především nabídne v dané kategorii bezkonkurenční displej. 3,5″ palce úhlopříčka a vysoké WVGA rozlišení je jednoznačným argumentem pro koupi telefonu (kapacitní technologie je samozřejmostí). Mezi další vlastnosti patří 600 MHz procesor Qualcomm doplnění grafickým čipem Adreno 200, více než dostatečných 512 MB RAM a vnitřní kapacita paměti o stejné hodnotě 512 MB. Baterie čítá kapacitu 1250 mAh, což je standartní hodnota. S jakou ROM telefon na Náš trh vstoupí, prozatím nevím, s největší pravděpodobností se můžete těšit na OS Android 2.2 – tedy Froyo. Pro znalejší doplním, že půjde o GEN2 verzi telefonu. Telefon jasně cílí proti LG Optimus One. Cena? Vynikající 4 tisíce korun.

ZTE Blade lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

.

.

ZTE Skate

Druhý, prozatím pouze představený model, je model Skate. Co se týče vlastností telefonu, tak telefon cílí na náročnější uživatele. Telefon disponuje velkým 4,3″palcovým displejem s WVGA rozlišením a kapacitní technologií, který by měl být opatřen multitouchem. Telefon disponuje 800 MHz procesorem Qualcomm s grafickým čipem Adreno 205 (stejnou konfigurací disponuje například HTC Desire Z). Hodnota RAM paměti je 512 MB, což je plně dostačující hodnota.  Telefon na trh přijde s aktuální verzí Andrioda – těšit se tedy můžete na Gingerbread. Konfiguraci dále doplňuje 5 MPx fotoaparát s automatickým ostřením a baterie o kapacitě 1400 mAh. Telefon je jednoznačným konkurentem například HTC Desire HD, ovšem bude k mání za daleko výhodnější cenu, ačkoliv je prozatím oficiálně neznámá. V Západní Evropě se spekuluje, že příliš nepřesáhne cenu staršího sourozence Blade. U nás tipuji cenovku okolo 6000 – 7000 Kč. Osobně ještě očekávám ještě nástupce modelu Blade. Anebo přinejmenším update Froya na Gingerbread (což by samozřejmě potěšilo dosavadní majitele). Nic jisté prozatím ale není.

Huawei

Druhý výrobce cílí především do nejlevnějších segmentů trhu. Huawei vyrábí v daleko větší míře opravdu nejlevnější telefony a co se týče kvality, prozatím se s ZTE nemůže měřit (snad vyjma modelů IDEOS). Na našem trhu se s telefony Huawei můžeme setkat u Vodafone 845, který je především díky své nízké ceně hojně rozšířen. Momentálně nejsou žádné informace o konkrétních modelech, které budou u nás k dispozici – vyberu tedy alespoň to nejzajímavější, co Huawei má ve svém sortimentu.

Huawei Ideos S7 Slim a S7 Pro

Dvojice tabletů může vcelku solidně rozvířit stojaté vody v této kategorii. Tablety nabídnou solidní výkon díky procesorům Qualcomm Snapdragon (o taktu 1 Ghz z slima, 1,2 Ghz u Pro verze). Slim nabídne 7″ palcový displej o klasickém WVGA rozlišení doplněný kapacitní dotykovou technologií. Pro verze nabídne stejnou úhlopříčku, ale vyšší rozlišení 1280 x 800 Mpix. Ve Slim verzi běží Android 2.2 Froyo, Pro verze nabídne 2.3 Gingerbread, nicméně ani jedna verze není ideální pro tablety. Cena by měla být v příznivých hladinách okolo 7000 Kč, Pro verze bude zákonitě dražší.

Huawei IDEOS X5

Model IDEOS X5 je nejspíše to nejzajímavější, co Huawei v poli chytrých telefonů momentálně nabízí. Telefon, osazený 3,8″ palcovým displejem o WVGA rozlišení s podporou multitouche, disponuje 800 MHz procesorem Qualcomm (ten samý typ, jako u ZTE Skate) a 512 MB RAM. Je osazen 5 MPix fotoaparátem schopným natáčet video v HDready (720p) rozlišení. Telefon, který nápadně vypadá jako starší Acer Liquid, dále nabízí vnitřní paměť o vysoké kapacitě (existuje ve verzích 2 GB a 4 GB) a baterii o solidní kapacitě 1500 mAh. Telefon míří proti ZTE Skate, cena by tedy měla býti podobná.

Huawei Ideos X5 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Huawei U8300

Posledním telefonem, co jsem do výběru zahrnul, je zajímavý messenger U8300. Ovšem příliš pochybuji, že se u nás objeví. Telefon je cílený pro sociální sítě Facebook a Twitter. Nabízí QVGA displej o úhlopříčce 2,6″, doplněný 3 Mpix fotoaparátem. Nejzajímějším prvkem je QWERTY klávesnice pod displejem, umožňující pohodlné psaní. Operační systém Android 2.1 Eclair a baterie o kapacitě 930 mAh dnes nikoho neosloví. Cena prozatím neznámá, reálná by byla okolo 3000 Kč.

Další modely, co Huawei má v nabídce, jsou extrémně levné modely  U8100 (u nás v nabídce O2), U8110 anebo U8160 (alias avizovaný Vodafone 858). Světobornou výkonnost a kvalitu nečekejme, zato příznivou cenu ano.

Osobně jsem zvědav, jak si telefony povedou v prodejích. Asi nemůžeme čekat, že se extrémně rozšíří (rozhodně ne v krátkodobém časovém horizontu). Nicméně třeba ZTE Blade má na to se objevit v mnoha kapsách uživatelů. Co si vy myslíte o vstupu čínských výrobců na náš trh a jaké kousky se vám zamlouvají?

Komentáře (7)

 • jouda

  Vodafone 945 byva take oznacovan jako ZTE Joe.

  Odpovědět
 • FilipZ

  vidím v tom tvrdě okopčené Motoroly a Acery……..

  Odpovědět
 • Astmatik

  Já sem rád že se tady začnou prodávat. Už se nemůžu koukat na ty pořád stejný samsungy a htc. Předpokládám že příznivá cena naláká hodně zákazníku. Za Huawei bych ještě zmínil model IDEOS X6.

  Odpovědět
 • HUdasp

  Vono je toho víc. Především v době psaní článku nebylo známo, jaké modely Huawei u nás budou. Teď už je, čímž článek ztrácí na aktuálnosti. No snad příště:)

  Odpovědět
 • kuca1982

  Konečně! Konečně i náš silně „specifický“ trh dostane možnost, vybrat si levnýho ale šikovnýho číňana :-).
  Sice se mi, v porovnání se západní Evropou, cena zdá trochu vyšší, ale holt dovozce musí být taky z něčeho živ.

  Myslim si, že tohoto se prodejci jako Samsung nebo HTC obávali.
  Češi se dívají na cenu o dost víc než bohatší západoevropani (kteří navíc dostanou mobil za hubičku k výhodnému paušálu od operátora) a naučí se tyto povedené čínské „kopie“ kupovat. Uvidíme za rok či dva…

  Odpovědět
 • HUdasp

  Ano, je škoda, že takový Blade není k mání u českých operátorů. Díky Orange si udělal svoje jméno a komunitu. Ještě jsem se podíval na výše zmíněný Ideos X6. Vypadá dobře, leč u nás prozatím nebude. Škoda.

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru