Navigace: Úvod » Návody » Přesouváme na kartu v CyanogenMod 7

Přesouváme na kartu v CyanogenMod 7

Přesouváme na kartu

Již několikrát jsem se zmiňoval o funkci APP2SD, která nám umožní přesun některých částí či aplikací z vnitřní paměti telefon na kartu. Nicméně, když jsem tuto funkci zkoumal více, tak jsem nenalezl nějaký jednoduchý a prostý návod, jak na to – natož v češtině, ikdyź samotný proces je velice jednoduchý.  A tak tedy dnes 2 možnosti, jak si vytvořit potřebný oddíl na kartě pro pohodlnou funkci.

Teorie

Pro začátek opět teorie, abychom byli v obraze, co vlastně děláme. Předně tyto aplikaci doručuji pouze těm, kteří mají problém s nízkou kapacitou vnitřní paměti ať dělají co dělají. Práce s SD kartou v systému Android je vždy pomalejší, než práce s vnitřní pamětí a také samotný proces s prací s SD kartou může mít neblahé účinky na výdrž zařízení (na druhou stranu to ale zas tak hrozné není).

Pro samotný chod potřebujeme vytvořit na kartě separátní EXT oddíl, se kterým APP2SD pracuje. Je to podobné, jako tvorba oddílů na disku, pokud s tím někdo pracovat. Linuxáci jistě ví. Po této aplikaci si CyanogenMod (a veškeré kvalitní ROM) tento oddíl sami detekují a umožní práci s ním. Je důležité upozornit, že při samotné tvorbě EXT oddílu se karta formátuje, záloha dat na ni je tedy na místě.

Vytváříme EXT oddíl

Jsou v zásadě 2 způsoby jak na to:

Pomocí ROM manager


Spustíme si aplikaci, která je standardní součástí každé CyanogenMod ROM. Zde zvolíme Partition SD Card. První okénko se nás optá, jak velký oddíl chceme. Myslím, že optimum je 256 MB, pro extra užovatele mnoha aplikací je jistotka 512 MB. další odklik vede na velikost SWAP – 32 MB stačí, můžeme zvolit i 64 MB. Poslední okénko nám jen oznamuje, že karta bude zformátována a přijdete o data na ni. Poté následuje restart do Recovery. V něm pouze připojíme námi vytvořený oddíl v podmenu mounts and storage -> mount sd-ext. Restart, hotovo.

Pomocí Clockwork recovery

Defakto ten samý postup, jen v prostředí recovery. Najedeme tedy do recovery a v něm položka advanced -> Partition SD card. Dále postupujeme stejně, jako jsem uvedl výše, po dokončení operace nezapomeňme připojit vytvořený oddíl.

APP2SD v prostředí systému

Po restartu již můžeme využívat výhod vytvořeného EXT oddílu. K pohodlné správě toho, co máme na kartě, co tam chceme mít a nechceme, nám poslouží šikovný program S2E.

S2E


Jednoduchá aplikace dostupná volně na marketu nám umožní na vytvořený EXT oddíl přesunout aplikace, Dalvik cache a cache. A to ve velice jednoduché a přehledné formě. Prvně bych na kartu přesunul Dalvik cache (jak vidíte na screenu, u mého telefonu zabírá 75 MB, což je ohromná fůra místa) – to by mělo stačit pro vyřešení paměťového problému pro valnou většinu uživatelů. Po přesunu Dalvik cache ještě doporučuji její wipe v recovery, po tomto kroku jsem nezaznamenal žádné snížení rychlosti telefonu.

Pozn.: přesunutím Download cache, aniž bychom takto uvolněnou cache paměť neužili při změně partition vnitřní paměti, ničeho nedosáhneme, protože tato paměť je oddělena od paměti /data, se kterou máme problém.

Toť vše, jednoduché a prosté. Pokud někdo sleduje mé články pravidelněji, tak ví, že přesouvání samotných aplikací do EXT oddílu karty bych volil jako poslední nejzazší možnost. Především díky režii, která bude vždy u čtení z karty, než z vnitřní paměti. Nicméně přesun Dalvik cache se jeví jako velice rozumná možnost.

Komentáře (11)

 • shmoula

  whoo, kdyz tento postup srovnam s postupem, jak se to delalo v drevnich dobach…aach! :-)

  Odpovědět
  • HUdasp

   Ano, jak je psáno v titulku – takto to funguje u ROM, které mají podporu EXT oddílu přímo od kuchaře. Postup je složitější u těch, které toto neumí.

   Odpovědět
 • Vít R.

  Zdá, hele funguje tenhle postup i u současné MIUI verze? Jen se ptám, protože by MIUI mělo vycházet z CM7.

  Odpovědět
 • hm

  cm kernel swap nepodporuje. bylo by fajn si nejdriv zjistit zakladni informace nez zacnu radit lidem blbosti

  Odpovědět
 • vodnik33

  Xperia x8 ROM Ginger DX 2.3.5 nedaří se mi vytvořit ext oddíl na kartě, systém píše nepodporovaný formát

  Odpovědět
 • HUdasp

  xRecovery vytvoření oddílu neumí? Jinak si nejsem jistej, zda-li GingerDX plně podporuje všechny funkce Cyanogenu.

  Odpovědět
 • vodnik33

  V xrecovery sem zkoušel vytvořit ext oddíl a swap oddíl, ale telefon mi po zapnutí hlásí nepodporovaný formát karty. Nevím jestli něco nedělám špatně.

  Odpovědět
 • HUdasp

  Naformátuj kartu v xRecovery a zkus znova.

  Odpovědět
 • vodnik33

  Tak teď je to v pohodě,ale nevím proč se to před tím nedařilo, no hlavně, že to je. Dík za pomoc. Androida mám měsíc,tak trochu plavu.

  Odpovědět
 • tricarkovej

  Zdravím mám HTC Desire momentálně root 2.3.3 CM7 7.0.3, po všech přesunech mi z interní paměti zbývá cca 30 mb má cenu se pokoušet o ext oddíl mám tam 8g SDHC kartu. takže pokud to dobře chápu prvně oddíl ext a pak přesun Dalvik cache a cache. Díky za případnou radu.

  Odpovědět
 • Juro

  Vytvoril som ext pripojil v recovery a prd S2E objavi, preco?

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru