Navigace: Úvod » Návody » Orange San Francisco – přechod z GEN1 na GEN2 firmware

Orange San Francisco – přechod z GEN1 na GEN2 firmware

Orange San Francisco – GEN1 a GEN2 firmware – všechny potřebné informace najednou

Představovat na našem serveru nejlepší čínský mobilní telefon ZTE Blade alias Orange San Francisco by bylo nošení dříví do lesa. Pravidelní čtenáři si již mohli přečíst dojmy z telefonu a i na pár návodů mohli narazit. Náš pidiseriálek bude pokračovat velice důležitou kapitolou (především díky politice kuchařů CyanogenModu) – a to softwarovými verzemi GEN1 a GEN2. Co to vlastně je, kdo s tim přišel a proč vlastně to výrobce tak komplikuje. Osobně GEN2 verzi telefonu užíván již ten týden, takže něco jsem s ním zažil. Nečekejte tedy jen zkopírované návody z MoDaCa, bude tam i špetka vlastních zkušeností.

GEN1 a GEN2 – co to vlastně je

ZTE Blade je telefon prostřelý světem, můžete to zakoupit v Číně, Japonsku, ale i po celé Evropě ve spoustě verzích (s 256 MB RAM, s 5 MPix fotoaparátem, s OLED displejem). Vzhledem k tomu, že to zrovna není úplně nejaktuálnější novinka na trhu, tak je jasné, že i software telefonu se vyvíjí. Původní verze San Francisca se prodávali s předinstalovaným Androidem EcLair 2.1 – jsou to především modely brandované Orangem – tedy jmenované jako Orange San Francisco. Tyto modely budeme označovat jako GEN1. V Maďarsku či Skandinávii jsou z dostání modely s předinstalovaným OS Android 2.2 Froyo. Tyto modely budeme označovat jako GEN2 telefony. Jak je zřejmé, telefony k dostání u Nás jsou z 90% Orange San Francisca, tudíž GEN1 verze. Zachytil jsem nicméně šuškandu, že i Orange telefony mají dostat 2.2 upgrade. Mno, generaci Vašeho Blade zjistíte velice jednoduše, a to instalací aplikace Ask Mr. Pigfish z Marketu, který Vám tuto informaci sdělí ihned po startu.

Jistě chcete vědět výhody GEN2 verze. Mezi ně patří podpora GSM či 3G sítě na frekvenci 850 MHz, podpora HSUPA pro rychlá data a lepší příjem sítí (signálu, WiFi apod.). Jako nevýhody musím upozornit na nefunkční fastboot a ADB scripty pro práci s PC, nefunkční flash pomocí TPT způsobu a omezený výběr ROM.

Další velice důležité poznatky:

 • ROM pro GEN1 a GEN2 telefony nejsou vzájemně kompatibilní – není-li v popisu ROM označeno jinak!
 • flash GEN1 -> GEN2 je možný, leč GEN2 -> GEN1 pouze u TPT metody
 • recovery pro GEN1 a GEN2 telefony jsou různá!
 • GEN2 verze telefonů momentálně nepodporují aplikace typu ROM Manager, Recovery manager (na nápravě se pracuje) neaktuální
 • veškeré postupy, co fungují na GEN1 telefonech, nemusí fungovat na GEN2 telefonech – před použitím se ujistěte, že fungují i na GEN2!

Jednoduše řečeno, ZTE Blade GEN1 a ZTE Blade GEN2 jsou skoro různé telefony, tak podle toho se k úpravám tak chovejte. Pokud porušíte cokoliv z výše uvedeného a něco se nepovede, tak počítejte s bricklým telefonem (sám jsem to zažil a oživovat bricklý GEN2 telefon není žádná sranda) a s problematickým postupem oživení. Vzhledem k tomu, že GEN2 momentálně vyžadují jen nejaktuálnější verze CyanogenMod 7 ROM, doporučuju flash na GEN2 pouze za tímto cílem . Rozhodně nedoporučuju flashovat jen na zkoušku s tim, že se kdyžtak vrátím – nefunguje to tak! GEN2 firmware flashovat jen tak na zkoušku za moc nestojí, protože 850 MHz síť využijeme při cestě do Ameriky, rychlost HSUPA při prohlížení netu v Opeře nepocítíme a zlepšení příjmu nějak citelně nepociťuji. Na druhou stranu přijdeme o možnost opravy telefonu, když se něco po.. no víte co:)

Upgrate na GEN2 pomocí TPT metody

TPT metoda je výhodnější způsob flashe. Předně u ní není problém se ztrátou IMEI a i postup je o mnoho jednodužší. Postup je defakto stejný, jako u přerozdělování partišnů ve vnitřní paměti. Kdo si tedy s tímto hrál, tak je v obraze. Pomocí tohoto návodu získáme GEN2 firmware s rozdělením vnitřní paměti 2 MB cache, 136 MB system, 302 MB data – tedy rozdělení pečené vařené pro CyanogenMod 7.

Postup

 • stáhneme si balíček samotného update a rozbalíme ho na paměťovou kartu – na kartě Nám vznikne složka image s nějakým obsahem
 • potřebujeme také balíček ROM, která vyžaduje GEN2 firmware – tedy Swedish Spring anebo CyanogenMod 7.0.2 či novější a šoupneme také na kartu
 • nyní telefon vypneme, vyndáme baterii, zandáme zpět a nastartujeme proces flashe pomocí držení tlačítka hlasitosti nahoru (+) a vypínacího. Telefon má při procesu ukazovat zprávu typu „Update from T-Card“, u některých kusů je displej pouze černý a nic neukazuje. Vyčkejte do samovolného restartu. Proces trvá cca 2-3 minuty
 • nyní po restartu telefon najede do ClockWork recovery – a zde už asi víte – nainstalujeme připravený balíček GEN2 ROM
 • finíto – máme GEN2 telefon s možností downgrate na GEN1

Chci GEN2 firmware - návod pro flash pomocí PC nepoužívejte, TPT metoda je daleko efektivnější a rychlejší

Když mé varování nestačilo a i tak se chcete pustit do GEN2, tak uvedu i návod. Návod (i linky) jsou převzaté z ModaCa, funguje to dobře, takže nevidim důvod, proč to tu nějak dublovat, spíše je doplněn mými postřehy. Pár postřehů hned před začátkem. Flash tímto způsobem je poměrně bezpečný a pokud vše uděláte tak, jak máte, neměl by být problém. Zajímavým prvkem je také flashování bez baterie. Návod bude opět trošku ořezaný, aby byl pochopitelný pro všechny. Ti, co vidí více pod pokličku, posílám na MoDaCo fórum.

Příprava

 • Budeme flashovat pomocí PC, musíme mít korektně nainstalované ovladače, nabitý telefon akutně nepotřebujem, leč je vhodné mít alespoň polovinu baterie. Telefon určený k upgratu také musí obsahovat Clockwork Recovery. Také se připravte, že přijdete o všechna data a také, že budete moci používat Swedish Spring anebo CM7 ROM – žádnou jinou.
 • Stáhneme si balíček s továrními recovery – potřebujeme v telefonu nahradit Clockwork recovery původním továrním, aby Nám umožnil flash. Z balíčku vymažeme soubor recovery-gen2.img, potřebujeme recovery pro GEN1.
 • Dále si stáhneme Swedish Spring ROM – jediná ROM, která je vhodná pro GEN1 i GEN2 telefony. Oba archivy nakopírujeme na kartičku v telefonu.
 • Posledním krokem bude stáhnutí samotného balíčku firmware. Balíček obsahuje složky s různými velikostmi partišnů (více jsem se o problematice zmiňovat zde). Vybereme si tedy ten pravý (přesné velikosti oddílů naleznete v textovém souboru partition_layouts.txt v balíčku) a vyextrahujeme ho.

Jdeme na to

 • Nejprve musíme vrátit do telefonu původní recovery – v clockwork recovery tedy flashneme klasickým způsobem námi upravenýrestore_stock_recovery.zip soubor – tímto krokem máme fuč Clockwork recovery a zpátky tovární recovery.
 • Spustíme soubor download_nochecksGen2.exe z námi vybraného balíčku – otevře se Nám obrazovka flasheru a ten čeká na připojený telefon

 • Nyní připojíme telefon k PC ve FTM módu- bez baterie, bez SIM karty připojíme telefon k USB kabelu za současného držení vypínacího a Volume – tlačítka. Po chvilce s případným ověřováním ovladačům se Nám ve flasheru zprístupní tlačítko Start a objeví Port telefonu. Na obrazovce telefonu se zjeví velký nápis FTM.
 • Pustíme tlačítka, klikneme na tlačítko Start a začneme se modlit:)
 • Důležité – flasher si při flashování (cca v 10 % po prvním restartu telefonu) vytvoří ve své složce soubor s názvem Channel1.nvm – tento soubor vyzálohovat, skovat, zamknout na petlici! Obsahuje informace o Vašem IMEI čísle telefonu, který je nutný při případných problémech.
 • Pokud se vše provede, jak má, při 97% flashe se telefon zrestartuje do Clockwork recovery – vyčkáme, než flash korekně doběhne (cca do 4 minut po posledním restartu) – nevypojujte kabel, telefon by se vypnul!
 • Už máme skoro vyhráno, nyní v Clockwork klasickým způsobem nainstalujeme Swedish Spring ROM – žádné obnovování záloh, čistá instalace
 • Po dokončení instalace zrestartujeme telefon a vyčkáme do startu ROM – gratulujeme, máme GEN2 telefon rovnou i s navolenými partišny ve vnitřní paměti.

Osobně jsem flashoval vícero telefonů, flash ZTE Blade na GEN2 byl ten nejzrádnější a vedl k dočasnému bricku telefonu (aby nestrašil, brick jsem si způsobil sám použitím špatných souborů při flashování a nezazálohováním si důležitého .nvm souboru). Pokud se Vám něco takového nešťastného taky stane, řešení jsem uváděl na MoDaCo server – je to funkční postup, jak oživit jakýmkoliv způsobem SW poškozený GEN2 telefon – nicméně k tomu, aby to fungovalo, je životně nutný výše zmiňovaný Channel1.nvm soubor. Takže toť vše, flashi zdar a osobně bych s flashem vyčkal na stable verzi CyanogenModu 7 pro GEN2 telefony.

Jako u každého návodu – brick Vašeho telefon neházejte na špatný návod – návod je sepsán dobře a je vyzkoušený. Ještě zdůrazním heslo: dvakrát měř, jednou řež. U flashování telefonů obzvláště užitečné.

Komentáře (17)

 • jouda

  Dobrej clanek.
  Jeden dotaz: CM7 pro Blade neni stabilni? A co to teda vyslo za verzi 2011/04/11? Jsem myslel, ze to je stable.
  Jinak bych spise v clanku preferoval slovo upgrade nez upgrate ;-)

  Odpovědět
 • HUdasp

  Jop díky za upozornění chybky, bohužel žádnýho korektora tu nemáme. K věci: CM7 je prozatím ve verzi stable pro GEN1 telefony, Nightly 40 je už pro GEN2 telefony. Bohužel neutěšená situace mne donutila vydat článek dříve, než jsem původně časoval (to bylo vydání stable verze pro GEN2 telefony).

  Odpovědět
 • Sentello

  Dejme tomu že jsem si teď z kravice rozbali OSF ;)
  Mám rovnou upgradovat na CM7 GEN2 nebo prostě setrvat na něčem jiném.
  Mám zkušenosti s flashováním Siemensů, SE a WM ;)

  Odpovědět
 • jouda

  Tak to potom prosim o vydani kratkeho clanku, az bude stabilni verze i pro GEN2. Nestiham sledovat diskuzni fora a nerad bych to propasl :-) Dik.

  Odpovědět
 • jouda

  Potvrzuji funkcnost TPT metody, nicmene navod neni uplne presny.
  Flashovani se spousti drzenim MENU+VOLUMEUP + primacknutim POWERON.
  Provede se flash, telefon se sam rebootne do ClockworkMod recovery 3.0.2.4 a pak lze nainstalovat ROMku.
  Navrhnul bych jeste doplnit informaci, ze v ClockworkMod recovery se pohybuje tlacitky VOLUME a potvrzuje se tlacitkem HOME. Dost dlouho mi trvalo, nez jsem si na to vzpomel.

  Odpovědět
 • klacek

  Je potrebne mat na tuto upravu root?

  Odpovědět
 • ondra

  Všechno jsem zvládnul podle návodu, ale když se chci připojit k wifi ať už hot-spot přes notebook nebo normálně přes router, tak se neposílají data, nevíte někdo, jak by to šlo opravit, dík moc.

  Odpovědět
 • klacek

  A treba mat nainstalovany clockwork recovery?

  Odpovědět
 • ondra

  wifi se mi podařilo nějakým zázračným způsobem rozjet, ale teď mám problém se synchronizací, při zadání emailu a hesla to píše “Nastavení nelze dokončit. Nelze otevřít připojení k serveru.”
  mám vyplněné doména\uživatelské jméno “\uzivatelske_jmeno heslo a server “gmail.com”
  děkuji moc za pomoc!

  Odpovědět
 • HUdasp

  Toto je záležitost ROMky, ne tohoto návodu. Odkážu tě do fóra, kde ve správné sekci zadej svůj dotaz.

  Odpovědět
 • ondra

  dík, já jsem procházel fora, ale pořádně nevím, jak v tom hledat…tak jsem už beznadějně zaspamoval tady…dík moc za čas a ochotu

  Odpovědět
 • Desuric

  Prosím o reupload toho balíčku. Našel jsem to i na anglickejch webech, ale radši bych se držel tohohle návodu.

  Odpovědět
 • kuba

  Tak jsem to zkusil. Update from T-card atd… to napsalo. Ve spodní části obrazovky bliká bilý pruh a víc se už nic neděje. Čekal jsem i několik minut a pořád nic. Patrně mám z telefonu cihlu. Nějaké nápady?

  Odpovědět
 • Aleš

  Mám přesně stejný problém jako Kuba. Myslím si že se to stalo tím že jsem balíček s ROM na kartu “šoupnul” jak píše geniální autor. Asi tím myslel že se měl extrahovat (jak precizní formulace u tak důležitého návodu). Někteří jedinci by měli radši zůstat v anonymitě!

  Odpovědět
 • HUdasp

  Návod je skoro rok starý. Jak je psáno v článku, tak je plně funkční a vyzkoušený mnohými uživateli. Všeobecně je vhodné si u takto starých návodů ověřit jejich aktuálnost a použitelnost pro aktuální verze modelů (třeba na fóru, na které je zde také odkaz, druhá věc je ta, že GEN1 verze San Francisec se stávají silnou raritou). Bohužel není technické možné udržovat všechny mnou napsané návody neustále v aktuálním stavu (vzhledem k tomu, že se jejich počet přibližuje cca stovce na několika serverech).
  Za slovem šoupnul si geniální autor stojí. Balíček .zip se nerozbaluje, flash probíhá přímo s balíkem v recovery. Před aplikací jste si ověřili, že máte před sebou GEN1 telefon?

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru