Navigace: Úvod » Aplikace » Čistá odinstalace systémových aplikací

Čistá odinstalace systémových aplikací

Prostředí OS Android umožňuje vcelku pohodlně výrobcům implementovat svoje aplikace přímo do továrních ROM telefonů. Nic špatného by na tom nebylo, nicméně to by ty aplikace museli za něco stát. Povětšinou továrnou přidané aplikace za moc nestojí a stejnak je nahrazujeme vlastními staženými z Marketu. To je ta lepší stránka věci, ještě větší barbarství je implementace pouze očesaných demo verzí. Především Sony Ericsson je tímto balastem proslulý. Ukážeme si tedy postup, jak se těchto neřádů korekně zbavit, abychom si v telefonu uvolnili místo na aplikace, které opravdu potřebujeme.

Předem musím upozornit, že existuje plno aplikací pro odstranění těchto neřádů (třebas Titanium Backup), nicméně dle mne tato metoda není úplně čistá, preferuji Androidu přirozený způsob odinstalace.

Začneme opět trochou teorie. Odinstalovávat aplikace jistě umíte (Nastavení -> Aplikace -> Odinstalace), nicnémě toto funguje pouze pro aplikace stažené z Marketu nebo manuálně nainstalované. Přednastavený launcher nebo hru takto neodinstalujeme (prozatím). Pod pokličkou: aplikace, které snadno odinstalujeme, se nachází v paměti data (cesta v systému je /data/app), systémové aplikace jsou uloženy v paměti system (/system/app). A právě těchto vlastností využijeme.

Postup

 • velice jednoduchý, potřeba je root a šikovný souborový manažer (opět třeba můj oblíbený Root Explorer)
 • v Root Exploreru si najedeme do složky /system/app, kde se nachází všechny systémové aplikace
 • zde si vyselektujeme aplikace, kterých se chceme zbavit a dáme možnost Move (aplikace přesouváme, nekopírujeme!)

POZOR! V této složce jsou i životně důležité soubory nutné pro chod Androida, pokud nevíte přesně, co co je, tak na to nesaháme a i tak pro jistotku bych si udělal zálohu v Recovery, abyste případně telefon nemuseli zbytečně flashovat. Riziko bricku ale nehrozí.

 • vybrané aplikace přesuneme do /data/app – během přenosu je možné, že přesouvající se aplikace, které jedou na pozadí, se sami vypnou a oznámí vám to otravnou hláškou – ignorujte
 • tímto jsme hotovi, telefon zrestartujeme a v nastavení aplikací uvidíme nové, čerstvě přesunuté aplikace, které následně můžeme odinstalovat a máme klid

Tímto můžeme získat spoustu místa, které se hodí vždy (u některých telefonů dokonce životně důležité). Když vezmu v potaz, že takové aplikace, jako defaultní launcher (v řádu MB vždy), Live Wallpapery (necelých 6 MB), defaultní klávesnice (8 MB) a pár dalších věcí, tak můžeme získat místo v řádech desítek MB, což se počítá. Ještě je vhodné zmínit to, že pokud takto odinstalujete launcher nebo klávesnici a jsou to jediné aplikace tohoto druhu ve vašem telefonu, tak docílíte jedině toho, že po startu budete mít černou obrazovku se stavovým řádkem anebo si na telefonu nic nenapíšete. Takže odstraňovat s rozmyslem.

Pokud si nejste jisti, čeho se můžete zbavit a čeho ne, pomůže Vám tato tabulka, ve které jsou zvýrazněny červeně aplikace, na které byste rozhodně sahat neměli. Je sice pro Android 2.1, ale je to stejné i pro novější verze OS. Návod je vhodný pro všechny telefony s libovolnou verzí OS.

Komentáře (84)

 • MIKEMON

  Ahoj,root explorer je velice užitečný a skvělý nástroj,ale pro tebe bude jednodušší tato aplikace,která tě navede a vše i zálohuje pro případ,že to chceš vrátit zpět.
  Jen po udělení práv root,si zvol co chceš odebrát,jinak mám i nástroje i na kompletní odebrání bloatware z telefonu.Klidně mi napiš.

  Odpovědět
  • Jarda

   ahoj,nemohl by jsi mi poradit jak na SE Xperia ARC s(LTi18)Potřebuju se zbavit,tedy spíš přendat na kartu pár aplikací,ale nevím jak na root.Již jsem to zkoušel,ale výsledek 0.Zkoušel jsem i známé,jestli by to udělali,ale bojí se,že prý SE je na to moc háklivý a mohl bych o něj přijít.Anglicky neumím,tak že potřubuju nějakou dobrou českou radu.Kdyby jsi mi mohl poradit nějakým návodem na email (Jaroslavhan@seznam.cz),byl bych rád.Díky

   Odpovědět
   • El Kubulo

    Ahoj Rootu se neboj mam ho na stejném telefonu.Použil jsem program e-root nejjednodušší co může být.Všechno jsem smazal telefon se zrychlil.klidně napiš pomůžu.

 • Jarda

  máš nějaký podrobný návod,který by jsi mohl poslat na email?

  Odpovědět
 • MIKEMON

  Ano,mám pokud máš zájem napiš.Jsou na to i nástroje/tools/kde v cwm recowery,si přímo
  zvolíš co chceš odinstalovat popř.i zálohovat..

  Odpovědět
 • Lukas

  Ahojte, mám takový problém.. povedlo se mi odinstalovat system app nastavení telefonu.. Není nějaký jednoduchý způsob jak to můžu obnovit?(tovární nastavení nepomohlo)

  Odpovědět
 • MIKEMON

  Napiš,klidně ti dám popis krok za krokem..

  Odpovědět
 • Robert

  ahoj,prosím a návod na INSTALACI systémových složek také existuje?mám lg 3D,root mám také.. já B…C jsem ho chtěl naflashovat na ics 4.0.4 ale bohužel jsem si neudělal zálohu originálu……flaSH 4KY SE NEPOVEDL A JEDINÉ CO JSEM VYGOOGLIL BYLA ROMKA co sice jede,ale je očesaNÁ O TO 3d PROSTŘEDÍ….takže jsem googlil dál a sehnal si instalačku těch věcí ve formátu .app ale při klasické instalaci mi vyskočí hláška aplikace není nainstalována…..všechny ostatní aplikace stažené ze třetích stran jsem normálně nainstaloval……tedy mám za to že telefon se jaksi brání k instalaci systémových složek(aplikací)……byla by nějaká rada???????? moc děkuji i za odpověď formy „promin,ale nevím“ s pozdravemk Robert

  Odpovědět
 • htc

  Píše to nemáte dostatečné oprávnění

  Odpovědět
 • luboš

  Ahoj našel jsem tyto stránky a ted taky resim co mužů a nebo nesmim vymazat z mobilu když mám Robot tak jestli by jsi byl tak hodný a taky me poslal nějaký návod nebo soupis co vše se da vymazat předem ti děkuji…

  Odpovědět
 • michal

  Zdravím mám Samsung s5 smazal jsem os nechtěně poreboval bych poradit jaký program stáhnout do pc aby mi to rozpoznal napichnuti mobil přes USB. Ještě maličkost je to čínská kopie asi proto mi to nebere Samsung Kiss

  Odpovědět
 • Vašek

  Zdravím mám Samsung s5 smazal jsem nějaké soubory os nechtěně poreboval bych poradit jaký program stáhnout do pc aby mi to rozpoznalo mobil přes USB. Preloader ovladače stále blikají.Ještě maličkost je to čínská kopie.Nebo mohl by mi někdo zaslaat šistý backup.Zustane viset na startovacím logu.Telefon je SAMSUNG GALAXY S5 model SM-G900H čína.Ten čistý backup by moc pomohl.Děkuji.

  Odpovědět
 • Silencio3009

  Ahoj.
  Mám Samsung Galaxy S4 mini. Povedlo se mi rootnout, ale mám problém se samotným přesouváním aplikací. Z Google play jsem stáhl Root explorer, ale spouští se jako Ultra explorer. Zdá se trochu nepřehledný, tzn. ikonky funkcí bez popisu…. Když chci vybírat aplikace pro přesun, není vidět zatržítko a proto nevím co přesouvám. Navíc přesun vždy spadne (…failed). Prosím pomoc.

  Odpovědět
 • Honza

  Ahoj, taky bych potřeboval podrobný návod jak odinstalovat ty aplikace co tam byli, koupil jsem z3 ale jsou tam nějaké polské aplikace. email hauki@seznam.cz díky moc :)

  Odpovědět
 • musik

  hoj hoj . take bych se zeptal na nejaky ten rootik lg d802 diky ..email vsakvis@gmail.com

  Odpovědět
 • svetlosviti

  Not Found-tabulka zmizela,prosím o obnovení.
  díky

  Odpovědět
 • palo

  Co znamena na fone taky placuci android … Prosim poradte mi

  Odpovědět
 • bruno

  Také bych potřeboval root pro LG.Díky moc.

  Odpovědět
 • Hasimka

  prosím o pomoc s odinstalováním aplikace na mobilu. Objevuje se mi na ploše nějaká cesta a v ikonách se objevila hvězda na modrém pozadí, pod ní je napsáno lucky. Jakmile ji odstraním, objeví se znova. Co to je a jak se toho zbavit? Díky za radu

  Odpovědět
 • Vladimir

  Nejde mi tabletu asus zen pad10 televize od O,nevíte někdo prosím co s tím…

  Odpovědět
 • Karel

  nemužu se dostat do tabulky neustále píše chybu nenalezena = Pokud si nejste jisti, čeho se můžete zbavit a čeho ne, pomůže Vám tato tabulka !!!!

  Odpovědět
 • Zdeněk

  Mmám android 4.4. Mohl bych taky poprosit o podrobnější návod ? Mail radioamater@seznam.cz . Děkuji předem za pomoc.

  Odpovědět
 • zdenek

  Poradte co mám udělat s tabletem který mě ukáže jen ikonnu android a nic víc.Děkuji zdenek.hv@seznam.cz

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru