Navigace: Úvod » Novinky » Co je to ten tablet?

Co je to ten tablet?

V poslední době se začíná čím dál více v médiích  objevovat slovo tablet.

Co to ale vlastně ten tablet je?

Původně byl tablet používaný jako náhražka, nebo spíše nadstavba, počítačové myši. Jednalo se  tedy o polohovací zařízení. Tablet veliosti cca. A4 byla podložka  která snímala polohu pera nebo „myši“  s terčíkem. Používal se především v grafických programech nebo pro kreslení (rýsování) v CAD.

Dnes se jedná v podstatě stále o polohovací zařízení, ale  které nemá externí monitor ale LCD přímo v tabletu. Jednoduše řečeno jde o netbooky bez klávesnice.

Průkopníkem Propagátorem těchto chytrých tabletů je společnost Apple s jejich iPAd. Ten zaznamenal velký úspěch (jako většina Apple výrobků v poslední době) a nové přístroje od jiných výrobců na sebe nenechali dlouho čekat. Pomineme-li asijské mutace a kopie tak je největším konkurentem iPadu Samsung Galaxy Tab a Toshiba Folio 100.

Jedná se o přístroje které jsou něco mezi chytrými telefony a zmíněnými netbooky. Velikost displeje se pohybuje mezi 7-mi až 10-ti palci. Mají wi-fi, bluetooth, některé dokonce HDMI pro připojení k televizi. Většinou mají OS Android 2.2, ale novější přístroje by měli mít Android 3.0 Honeycomb. Ten by měl být již připraven na tyto přístroje.

V následujících dnech se koná veletrh spotřební elektroniky v Las Vegas kde se očekává představení nových tabletů s operačním systémem Android a dvoujádrové procesory pro mobilní zařízení.

Komentáře (8)

 • Honza

  A úplně jsi opomněl mezikrok počítačů třídy TabletPC tj. notebooky, které měly dotykovou obrazovku, která se aktivně využívala jako vstupní zařízení. Masového rozšíření se to ale nedočkalo, protože to bylo drahé, těžké a nikdo z toho neudělal módní vlnu.

  Odpovědět
 • Ladislav Jančík

  Apple rozhodně není průkopníkem tabletů, tablety se vyráběly už dlouho před příchodem iPadu na trh.

  Odpovědět
 • Greepm

  „Průkopníkem těchto chytrých tabletů je společnost Apple a jejich iPAd.“ Chytrych??? prukopnikem tabletu??? Ach boze:-D

  Odpovědět
 • OKB

  tablety jsou fajn, ale nevyměnila bych mobil za tablet. tablety jsou velké, a nezmastí se mi do kabelky

  Odpovědět
 • green_lantern

  Já se zrovna rozmýšlím, jestli si mám pořídit nějaký smartphone, nebo radši nějaký tablet.

  Odpovědět
 • krupka

  Podle mě je tablet pro ty, kdo už mají v kapse smartphone a doma notebook. Kdybych měl obě věci, tak bych tablet chtěl, ale do té doby spíš nějaký pořádný telefon.

  Odpovědět
 • Monika

  Dobrý den, ráda bych měla tablet na kreslení jednoduchých obrázků a jejich následné přenášení do PC. Potřebuji to ke své práci. Nic víc u tabletu nehledám. Poradíte mi nějaký vhodný typ? Pokud možno jednoduchost, kvalita i dobrá cena. Děkuji.

  Odpovědět
 • Radaz

  Po přečtení pár let starého článku si připadám jako bych nahlédl do středověku :)

  Odpovědět

Komentovat

Nahoru